“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Ağdam EŞ”in də əməkdaşları tərəfindən elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, şəbəkə üzrə istismarın səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məsələsinə də diqqət artırılmaqdadır. Belə ki, son dövrlər ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri çərçivəsində ərazi üzrə yeni 0,4 kV-lik hava xətti çəkilib, həmçinin, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsində təmir işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid transformatror məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib. “Ümummiyyətlə, enerjisistemdə dayanıqlığın yüksəldilməsi, enerji təchizatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır. Rayon ərazisində elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri inventarlaşdırılıb, abonentlərin uçotu dəqiqləşdirilib, yarımstansiyalar, transformatorlar kodlaşdırılıb.
Aparılan islahatlar nəticəsində şəbəkə üzrə istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin ödənişində irəliləyiş əldə edilib”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində 18 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 788 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 74 min kilovatsaatdan çox azalmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 8,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 102,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 6,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 445 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə istehlak olunan elektrik enerjisinin ödənişinin artırılması, enerjidən qeyri-qanuni istifadə və digər bu kimi neqativ halların aradan qaldırılması məqsədilə maarifləndirmə tədbirlərinə də üstünlük verilir. Ümid olunur ki, yaxın gələcəkdə şəbəkədə müasir texnologiyaların tətbiqi genişləndirildikcə qeyd olunan arzuolunmaz hallar da tədricən aradan qalxmış olacaqdır.

According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Agdam EN" illegal use of electricity employees prevented timely and appropriate action is taken with respect to these consumers.
According to the source, the network currently operational improve further strengthening of this issue. Thus, during periods of power lines belonging to the (TL) and transformer substations (TM) repairs carried out on the territory of new lines, 0.4 kV and 10, 6 and 0.4 kV were repaired.
It should be noted that, in accordance with the schedule of the repair campaign, transformers points in the period, the company belonging to different types of repair work carried out. General power increase stability, measures are taken to improve the energy supply. District lines, transformer substations, inventory, customers had indicated, substations and transformers were coded.
Energy consumption in the network of the reforms was to pay the cost, - said the source told him that the area service company in June this year, 18 million kWh of electricity was consumed, the consumption of the previous year by 1.7 million kWh more. Payment compared to the same period last year increased by 3 percent. specifically, consumption of private consumer group was 788 kWh. As a result, compared to the same period last year and decreased consumption of 74,000 kWh.
It should be noted that within six months of the current consumption of 8,7 million kWh compared with the same period last year, growth in consumption was 102.1 million kWh. In particular, the permanent population of 63million kWh of electricity was used in the corresponding period of the previous year and more than 445 000 kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 3 percent.
Finally, it should be noted that the increase in the provision of electricity consumed in the network, for example, energy use and other unlawful activities to raise awareness in order to eliminate negative is preferred. It is hoped that in the near future, the use of modern technologies in network enlarging above facts will be gradually removed.