BAKI ES: AQREQATLAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN OLARAQ FƏALİYYƏT GÖSTƏRIR
Digər elektrik stansiyalarında olduğu kimi “Bakı Elektrik Stansiyası”nda da aqreqatlarda istismar həddinə uyğun növbəti təmir işləri aparılır. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin iyun ayında 31,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, 2014-cü ilin 6 ayı ərzində isə bu göstərici 235,3 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 6 ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Təmir işləri də stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayında maşın sexində həyata keçirilmiş təmir kampaniyası zamanı avadanlıqlar təftiş edilmiş, istismar prosesində ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmış, avadanlıqlarda sıradan çıxmış hissələr yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq elektrik sexində də avadanlıqlara texniki baxış keçirilmiş və müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. O cümlədən, güc transformatorlarında, eleqaz açarlarında, ayrıcılarda texniki xidmət işləri aparılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisədə çalışan işçilərin peşəkarlıq qabiliyyətlərinin artırılması məsələsi də diqqət mərkəzində saxlanılır. Eyni zamanda ərazidə abadlıq işləri də vaxtlı-vaxtında yerinə yetirilir. Xatırladaq ki, bu “Bakı”elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarətdir və ümumi gücü 105 MVt təşkil edir.

BAKU PP: THE UNITS ARE OPERATED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
The following repair – restoration measures are implemented at the units of Baku Power Plant as at other power plants. Presently the units are operated under the dispatch graphic.
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, more than 31,4 million kWh electric energy was produced in June of the current year. It should be noted that during the first 6 months of 2014 the figure was 235.3 million kWh.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems sustainable, stable operation and maintenance of activities aimed at improving the quality of station 6 months of this year as a result of poor results were obtained in other technical and economic indicators.
According to information provided by the source, all units at the station in good condition. To ensure a high level of operational and technical issues carefully, technical reviews in a timely and prompt action is necessary. Repair work carried out by teams of maintaining power. It should be noted that in the last three months of this year and commercial equipment machine have been tested during the campaign by the repair, maintenance issues that arise in the process eliminated equipment damaged parts replaced.
On preparations for the winter maintenance of power plants were checked and repaired. In particular, power transformers, circuit breakers, disconnections maintenance work carried out.
As with other objects, the issue of fire safety in the spotlight. Workshops, office buildings and ancillary buildings equipped with fire fighting equipment, fire extinguisher dry grass and brush
Finally, it should be noted that the company's ability to enhance the professionalism of the workers in the spotlight. At the same time, the reconstruction work carried out in a timely manner. This "Baku power plant" consists of 12 units of the power plant is 105 MW.