Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir. Bu da öz növbəsində enerji daşıyıcıların texniki vəziyyətinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı olmasına gətirib çıxarır. Həmişə olduğu kimi ötən ildə də müəssisənin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir və aparılan məqsədyönlü tədbirlər artıq öz bəhrəsini verməkdədir. Bərpa işləri ilə yanaşı istehlak olunan elektrik enerjisinin haqqının tam şəkildə ödənilməsi də daim diqqət mərkəzindədir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Daşkəsən” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində cari ilin iyun ayında ümumilikdə 1,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 205 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 731 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 54 min kilovatsaatdan çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 14,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 4,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 588 min kilovatsaat artmışdır.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, ötən ilin son ayları ərzində müəssisənin balans mənsibiyyətinə aid olan 6-10-0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsində yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri TM-lərdən də yan keçməmişdir. Yeri gəlmişkən, bu işlərlə paralel olaraq, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də reydlər keçirilmişdir.
İdarədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri sözügedən EŞ-in enerji təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

Strengthening stability grid electricity distribution system, consumers in the provision of high-quality electric power networks differs implemented a plan of action, and this work goes on constantly. Technical condition of energy, in turn, leads to higher quality and durable. As always in the repair and restoration work at the enterprise in a timely and targeted action is now bearing fruit. In addition to restoring the full payment of the electricity consumed in the spotlight.
According to the information give by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Dashkesen" electric network (EN) in June this year, a total of 1,8 million kWh of electricity consumed, consumption of more than 205 thousand compared to the same period last year. In particular, it was used by the constant private consumer group, 731,000 kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year increased by more than 54 thousand kWh.
Incidentally, the total consumption within 6 months of this year compared with the same period last year, an increase of 1.3 million kWh of electricity totaled 14.9 million kWh. In particular, the consumption of the population was 4.9 million kWh. As a result, compared with the same period last year increased by consumption of 588 kWh.
The source also said that during the last months of last year, due to the balance responsobility 6-10-0,4 kV line in the reconstruction and repair work is carried out. Note that the reconstruction and repairs of TM-touched. By the way, in parallel with these studies, the incidence of illegal use of electricity was to prevent raids.
According to the ministry, and ongoing repairs carried out the EC is an important step towards ensuring a high level of energy safety and this work will be ongoing.