“AZƏRBAYCAN İES”: YARIMILLIYIN UĞURLU YEKUNU
Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlı olan, respublikada istehsal edilən elektrik enerjisinin 40 faizə yaxınını istehsal edən  “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda (İES) həmişə olduğu kimi, cari ilin I yarımilliyində də enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimi təmin olunmuş, elektrik enerjisi istehsalı dispetçer qrafikinə uyğun davam etdirilmişdir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, respublikamızın elektrik enerjisi istehsalında özünəməxsus rolu və əhəmiyyəti olan “Azərbaycan İES”də aylıq proqnoz uğurla yerinə yetirilir. Belə ki, iyun ayında stansiyanın energetikləri  361 milyon 484 min kVt-saat elektrik enerjisi istehsal etmişlər. Ümumiyyətlə, enerji istehsalçıları bu ilin birinci yarısı üzrə  proqnozların icrasını tam təmin etmişlər. Altı ay ərzində 3 mil­yard 474,5 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi hasil olunaraq  respublikanın enerji sisteminə ötürülüb.
Hazırda stansiyanın enerji blokları  dispetçer yük qrafikinə uyğun olaraq işləyir və  müəssisədə sutka ərzində, orta hesabla, 19-20 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal olunur. Enerji bloklarında lazımi təmir-bərpa işləri də həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümü ilə əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bu məqsədlə stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə aradan qaldırılır.

AZERBAIJAN TPP: SUCCESSFUL RESULT OF SEMIANNUAL
What is inseparably linked with the name of Heydar Aliyev, which produces nearly 40 percent of the electricity generated in the country, in (TPP), as always, in the first half of this year, power supplies, and equipment to ensure stable and efficient operation was continued in electricity dispatch schedule.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, successfully held in the monthly forecast. So, in June, 361 million 484 thousand kilowatt-hours of energy engineering plant produced electricity. In general, the energy producers of forecasts for the first half of this year in order to ensure the full execution of the event. For six months, 3 billion miles from 474,5 million kilowatt-hours of electricity and delivered to the national power grid.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution, regular work, and as a result of targeted measures to increase the production of electric energy in the high results were obtained with other technical indicators.
Currently, the station operates in accordance with the schedule and the number of units dispatching trucks per day, on average, 19 - 20 million kilowatt-hours of electricity. Power supplies the required repairs.
Finally, it should be noted that the summer season due to enhanced security measures against fire. Stansiyadaxili conduits and fire pumping station for this purpose, as well as automatic fire extinguishing system are in good condition, fire extinguisher inspection revealed defects have been eliminated. Generally, the danger of fire on a regular basis, and the objects found, even the smallest defects are eliminated.