“ABŞERON REŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün energetika müəssisələrində olduğu kimi, “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışırlar. Belə ki, sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda təmir işləri təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə cari ilin son 3 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, şəbəkəinin bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsaında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yenidənqurma, yarımstansiyada, idarəetmə məntəqəsində 220 kV-lik idarə etmə lövhələrinin yenisi ilə əvəz ilunması işləi davam etdirilir. Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında 110 kV-lik APQ-də mövcud eynigərginlikli ayrıcılar yenisi ilə əvəz edilmiş, idarəetmə məntəqəsində isə 110/220 kV-lik idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəzlənməsi işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı 220 kV-lik “Nizami” yarımstansiyasında 110 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşda (QPQ) yağ açarları eleqaz açarlarla əvəz edilmiş, hazırda 110 kV-lik I və II “Nizami” HX-nin yağ açarlarının eleqaz açarlarla əvəz edilməsi üçün hazırlıq işləri davam etdirilir. “8-ci km” yarımstansiyasında isə 10 kV-lik QPQ-nin tikintisinə başlanılmışdır.
Yeri gəlmişkən, 220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasında sözügedən dövrdə 1 və 2 saylı 180 MVA gücündə avtotransformatorlar sxemə salınaraq işə qoşulmuşdur. 110 kV-lik APQ-də eynigərginlikli çıxış EVX-lər üçün 600 metr uzunluğunda tunelin tikintisi başa çatdırılaraq “Təmiz şəhər”, III “Suraxanı”, V və VI “Zabrat”, II və III “Maştağa” kabel xətləri çəkilərək istismara verilmişdir. 110 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasında isə yeni 10 kV-lik QPQ-nin tikintisi və avadanlıqların quraşdırılması başa çatdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 220 kV-lik “Zabrat” və 110 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyalarını əlaqələndirən yeni 110 kV-lik V “Zabrat” HX də tikilib istismara verilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, layihə əsasında 3X250 MVA gücündə strateji əhəmiyyətli 220 kV-lik “Böyük Şor” yarımstansiyasının tikintisi davam etdirilir.
Mənbədən daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, 110 kilovoltluq “Puta” yarımstansiyası da bu qəbildən olan enerji obyektlərindən biridir. Belə ki, yarımstansiyanın dayanıqlılığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq 110 kV-lik APQ-ni genişləndirməklə iki ədəd yuvanın quraşdırılması başa çatdırılmış və yuvaların idarəetmə məntəqələrində yeni iki ədəd idarəetmə və mühafizə lövhələri yığılır. Eyni zamanda burada 1, 2 və 3 saylı transformatorların 6 kV-lik tərəfindəki reaktorların çıxışındakı eyni gərginlikli bölmədəki giriş yuvasına qədər olan hissəni yeni kabel xətti ilə əvəz edilməsi işlərinə başlanılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı akkumulyator batareyaları yenisi ilə əvəz edilmiş, yanğınsöndürmə su anbarı da əsaslı təmir edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Əhmədli”, “Suraxanı” yarımstansiyalarında aparılan işlər də bu tədbirlər sırasına aid edilir. Adları qeyd edilən enerji obyektlərində müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Məsələn, burada eleqaz, gərginlik və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi və digər müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Mənbənin verdiyi məlumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Mövcud hava şəraitinin mənfi fəsadları nəzərə alınaraq qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilmişdir. Məsələn, müvafiq su hovuzları su ilə doldurulur, köpük əmələ gətirən maddələr çənlərə qablaşdırılaraq saxlanılır. Bundan əlavə, yağ tutumlu avadanlıqların yağ sızmalarının qarşısı vaxtında alınır, yanğın əleyhinə tədbirlər görülür. Şəbəkə rayonlarında növbətçi heyətin yanğına qarşı hazırlığını artırmaq məqsədilə xüsusi təlimlər keçirilir.

ABSHERON REN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED
Our energy efficiency measures implemented in the system, with the introduction of new technologies, sustainable and high-quality power supply to consumers that allows us to deliver. To increase the level of technical and economic parameters, as well as electric power transmission sustainable measures aimed at ensuring that the last three months of this year has been continued. As with all energy facilities, "Absheron Regional Electric Grid" (REN) of the labor collective, timely and adequately fulfill the tasks set for the hard work. Thus, substation REN, belonging to an approved repair work carried out on the quality of schedules. Currently, repair and reconstruction work continues.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy JSC from Energy Transmission Department, over the last three months of this year, reports on the measures taken, some objects səbəkəinin reconstruction and repair work is carried out in the system. Thus, the 500 kV "Absheron" 220 kV project, go yard (SY) reconstruction, substations, control station kV ilunması isləi 220 boards are replaced with new ones. Note that the central part of the city 220 kV enerjitəchizatını performing "Maccabi" 110 kV substation in the same stretched ayrıcılar replaced in the yard, in the management control 110/220 kV board and replace it with a new outlet continues. Along with all the 220 ​​kV "Nizami" structure of 110 kV (switch yard) oil circuit breakers were replaced with circuit breakers, 110 kV I and II of the "Nizami" TL in preparation for the replacement of oil circuit breakers work continues. "8-th km" from the beginning of the construction of 10 kV switch yard.
Incidentally, the 220 ​​kV "Zabrat" with number 1 and 2 in the 180 MVA autotransformers connected to the scheme to work soon. 110 kV ETL yard output in the same stretched up to 600 m of the tunnel was completed, the "Clean City", the third "Surahani", V and VI "Zabrat", II, and III "Mashtaga" cable lines were put into operation. 110 kV "Zabrat" new construction of 10 kV switch yard and installation  has been completed. Along with all the 220 ​​kV "Zabrat" and 110 kV "Zabrat", connecting the new 110 kV substations in "Zabrat" TL was built and put into operation. It should be noted that the strategic importance of the project, based on the 3X250 MVA, 220 kV "Boyuk Shore" substation is under construction.
He noted that the source of information kV "Puta" is one of the 110 substations objects this kind of energy. Thus further strengthening the stability of the 110 kV substation to the two yard extending the control nests in the nest construction was completed, and the new control and protection boards gathered into two parts. Meanwhile, 1, 2 and 3 at the downstream side reactors of the transformer section 6 kV same voltage as the input slot of the unit and replace it with a new cable line was running. they were all replaced with new batteries 2, tank fire water was restored.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 kV "Ahmadli", "Surakhany" substation included in the list of works carried out these actions. Above-mentioned work on the reconstruction of objects is carried out for different purposes. For example, the circuit current and voltage transformers, and other various kinds of repair work being carried out successfully. According to the source, the implementation of these measures, more stable energy economy is a major factor. Given the continuing recovery of the network is one of the main tasks.
The current weather conditions and taking into account the negative effects of remedial actions have been implemented. For example, suitable reservoirs filled with water, packed in a foam components are stored in tanks. In addition, oil-intensive equipment, oil leakage is prevented, fire prevention measures are taken. In order to improve the training of personnel on duty in the network are trained in fire fighting.
At the present time, the continuation of the same source also noted that all of these substations, transmission lines, accident and creates a solid foundation for sustainable operation.