“ZAQATALA” EŞ: TEXNİKİ GÖSTƏRİCİLƏR DAHA DA YAXŞILAŞDIRILIR
İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə ölkə enerji təsərrüfatının bütün sahələrində olduğu kimi, “Zaqatala” Elektrik Şəbəkəsində (EŞ) də transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində (EVX) son üç ay ərzində bir sıra təmir işləri aparılıb.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada dayanıqlığın daha da artırılması üçün bir sıra müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri görülüb. Bu tədbirlərə, naqillərin əvəz edilməsi, izalyatorların quraşdırılması, dayaqların dəyişdirilməsi və yaxud təmir edilməsi aiddir.
Qeyd edək ki, mütəmadi olaraq yenidənqurma, təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir və istehlakçılar enerji təchizatı sarıdan heç bir problemlə üzləşmir. Müəssisədən bildirdilər ki, enerji daşıyıcıların yüksək səviyyədə fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə atılan addımlar ənənəvi olaraq davam etdirilir.
“Əməkdaşlarımız həmişə olduğu kimi, bundan sonra da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 8 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdi. Aşkar edilmiş pozuntular müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 15,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 940 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı isə 174 istehlakçının sayğac uçot komplektində qayda pozuntusu aşkar edilərək 210,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 12,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Mənbədən qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidmət ərazisində ümumilikdə 6,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 345 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 67 min kilovatsaata yaxın artaraq 4,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən müəyyən qədər mütləq artmışdır. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 5 ayı ərzində burada ümumilikdə 33,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 599 min kilovatsaatdan çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 545 min kilovatsaat artaraq 21,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur.

Consumers in order to improve electricity supply in the country, as well as all areas of the energy industry, "Zagatala Electrical Network" (ES) of transformer substations and transmission lines (TL), some repair work was carried out during the last three months.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, In order to improve the stability of a number of different types of reconstruction was done. These measures, replacement of wires, insulators   installation, replacement or repair belong to the stands.
Note that the constant reconstruction and repair work is carried out and consumers are faced with the problem of energy supply. Entity, that the steps taken in order to continue the high level of energy as usual.
"Our staff, as always, continue to improve the quality of services provided to consumers, keeping a certain limit technological losses, commercial losses will continue to take measures to prevent" - said the source told him that in May this year, consumers observe the rules concerning the use of electricity during the raids were found in violation of 8. breach, and acted accordingly to 15,700 manat use value of 940 kilowatt-hours of electricity was restored. The report, in addition to the amount specified in the debtor's debt was repaid last month. By the way, 174 is observed within 5 months of the year violations were found consumers 12.6 kWh of electricity was restored allowed value. In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year, part of the debtor's debt was repaid. Classification of violations, referring to the information provided by the source also said that the use of electricity is still dominated by the edge line.
He noted that the information was obtained, the area service company in May this year a total of 6.5 million kWh of electricity was consumed, the consumption of the previous year and more than 345,000 kWh. In particular, private consumption 67 kW, compared to the same period last year, an increase of more than 4.4 million. Payment must be increased to some extent in the same period last year. According to information provided by the source, within 5 months of the year, a total of 33.2 million kWh of electricity was used here. Consumption compared to the same period last year increased by more than 599 million kWh. In particular, private consumption 545 kW, compared to the same period last year, an increase of 21.4 million kWh. The absolute increase was 3 percent.