QAYDA POZUNTULARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faizə çatdırılması qarşıda duran ən mühüm vəzifədir. Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Ağcabədi” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 97 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılmışdır. Nəticədə 963,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 57,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 1535 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aparılmış müvafiq hesabatlar nəticəsində 5 milyon 91,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 305,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər məlumata istinadən qeyd edək ki, qayda pozuntularından elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.

Upgrading the quality of services provided to consumers, maintaining technological losses in a certain limit, the power consumption is the most important task facing the delivery of 100 percent. All of them, in order to prevent violations of rule of electric power, and a lot of work has been done in this direction being taken now.
"Given" to the Department of Energy Supply Joint Stock Company According to a press release, "Agdjabedi" electric network (EN) 97 during a raid in May this year, consumers were breaking the rules. Discovered violations of rules were acted and reports. As a result, 963.9, 57.8 kW power was restored allowed value. The report of this sum was repaid.
It should be noted that in 5 months of this year and the violations were discovered in 1535. Reports carried over 5 million 91,7 thousand 305500 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 66 per cent of this amount has been repaid, and the corresponding events are held to pay the remaining amount.
According to information provided by the source, making the case that such violations through the use of electricity has been dominated by outsiders.