Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, Şəki rayonunda da görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib. Bu haqda “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarda yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Bununla yanaşı, yarımstansi­yaların əraziləri otlardan təmiz­lənib, ilkin yanğınsöndürmə va­si­tələrinə baxışlar keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yox­lanılıb. Qeyd edək ki, hazırda mövsümlə əlaqədar tədbirlər planı davam etdirilir: dayaqlar yenilənir, xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənir, transformatorlar təmir olunur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, son dövrlər Şəki şəhərində həyata keçirilən abadlıq və yenidənqurma işləri çərçivəsində mövcud elektrik şəbəkəsi də yenilənir. Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına, az da olsa, təsadüf edilir. Əsasən ucqar kəndlərdə baş verən belə hadisələri aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Aşkar olunan faktlar üzrə akt tərtib olunur. Görülən tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı getdikcə azalır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 35-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 75,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 4,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 47 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 460-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 555,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 33,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 77 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında ümumilikdə 10,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 63 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 11 min kilovatsaatdan çox artmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 57,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 31,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,1 milyon kilobatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən çox olmuşdur.

Transmission infrastructure to ensure effective and efficient delivery of electricity to consumers is essential for a sustainable basis. For this purpose, as well as other electrical networks, has significantly expanded the amount of work done in Sheki region. According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC from the Department of Energy Supply Joint Stock Company According to the press service, consistent measures electricity continues to improve. Thus, in order to strengthen the stability of transmission lines and substations, reconstruction, repair works were carried out. Furthermore, at substation made from clean areas of grass, fire extinguisher and have been tested with inventory storage there. It should be noted that the action plan is currently underway in this season: supports updated, cleaned green mass of land traversed by transmission lines, transformers repaired. It should be noted that in recent years the city of Sheki reconstruction of the existing electricity network is updated. The source also said that the network is used in cases of meter, though few, are found. To detect such events in the remote villages, mainly carried out every day. Made on the facts established. Measures that reduce the amount of illegal use of electricity.
According to information received from the source, during raids conducted in May this year, more than 35 consumers were observed in the kit. Discovered violations of rules were acted and from 4.5 to 75.1 kW power was restored allowed value. In the report, 47 percent of this amount was repaid.
The source should be noted that within 5 months of the year, close to 460 were detected. As a result 555,5 kWh of electricity was restored allowed value. Actions carried out in 77 % of this amount has been repaid, and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity.
According to the source, in May of this year, a total of 10,1 million kWh of electricity consumed, consumption of 63 kW higher than the same period last year. In particular, it was used by the constant private consumer group 5 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year increased by more than 11 thousand kWh. Incidentally, the total consumption during the 5 months of this year compared with the same period last year, an increase of 1.9 million kWh of electricity was 57.9 million kWh. Total payments over the same period last year increased by more than 4 percent. In particular, the consumption of the population of 31.4 million kWh. Consumption compared to the same period last year increased by 1.1 million kWh, absolute increase of 4 %.
Finally, it should be noted that increasing the level of professionalism attention. Emergency Preparedness For this, various training courses. Occupational health and safety at the proper level. Employees regularly requested for this purpose.