“Astara Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı ötürülməsini  və paylanmasını təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirləri uğurla yerinə yetirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə, eyni zamanda tranformator məntəqələrində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda davam etdirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin ötən 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda  aşkar edilmişdir. Belə ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 70-dən artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 153,2 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9 min manatdan çox  istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı isə 2 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 2,7 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 160 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə  cari ilin may ayında 4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 372 min kilovatsaat çoxdur. Ötən  ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 2,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 289 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən  ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın çoxdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə 22,7 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,7 mln. kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 15,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,6  milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş, yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir. Sonda onu da bildirək ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

STABILITY IS STRENGTHENED
Intended technical measures are successfully implemented for transmission and delivering of stabile electric energy at “Astara Electric Network”.
According to the information given to Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at the networks by 10 and 0,4 kV networks at the same time at transformer points during last three months of the current year.
"All of them, in order to prevent violations of rule of electric power has been done and a lot going on right now," - said the source told him that for the last 5 months of the year through the use of an external power during raids there, most violations, consisting of consumers was found (population) group. Thus, within 5 months of the year, during raids on the territory of more than 70 violations of rule of electric power was. Violations acted properly and 153,200 kWh of electricity, the use value of more than 9. In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year, part of the debtor's debt was repaid. By the way, during a raid in May was found in violation of 2. Discovered rule violations were acted, 2,7 kWh of electricity has been restored to 160 manat use value. The report, in addition to the amount specified in the debtor's debt was repaid last month.
The source also said that in May this year and 4million kWh of electricity was used, and that the consumption of 372,000 more than last year. Absolute increase compared to the same period last year was 2 %. In particular, the resident population of 2,8 million kWh of electricity was used in 289,000 more than in the same period last year. Payment in comparison with the same period last year, an  increase of 10 percent. It should be noted that during the five months of this year and 22,7 million kWh of electricity used. 2,7 00 consumption compared to the same period last year. kWh increased absolute increase of 9 %. In particular, the consumption of the population was 15,6 million kWh, or consumption by 1.6 million kWh more than in the same period last year. The absolute increase was more than 6 %.
Incidentally,  in regard to fire safety climate in focus. TP and CTP, which can cause a fire in the dry grass and waste fat, oil, gravel at the bottom of the new equipment is controlled facilities. Note that at the end of next season to a successful conclusion the energy suppliers are trying to perform all the duties.