İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin 5 ayı ərzində “Şamaxı” elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 145 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 394,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 23,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 80 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 12,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 800 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yenidənqurma və təmir işlərinə gəldikdə isə mənbə qeyd etdi ki, rayonun elektrik enerjisi təchizatı 40 ədəd 10 kV-lik EVX və 625-dən artıq transformator məntəqəsi (TM) vasitəsilə həyata keçirilir. Cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri çərçivəsində TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə olan bir neçə transformatorda təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri sözügedən EŞ-in enerji təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 230 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 61 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 28,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,3 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 8 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 16,7 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 6,3 faiz olmuşdur. Yeri gəlmişkən, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

Quality and sustainable energy consumers, in order to prevent problems that may arise in the future, transformer substations, transmission lines performed repairs. This, in turn, plays an important role in preventing interference from the counter circuit. In general, the loss reduction is one of the most important tasks facing us. Appropriate measures in this direction are continuing on a regular basis.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, within 5 months of the year, "Shamakhi" electric grid were found 145 consumers conducted spot checks in the area. Discovered violations of rules were acted and 394800 kW allowed electricity was restored to 23.7 manat use value. Actions carried out in 80 % of this amount has been repaid, and the corresponding events are held to pay the remaining amount. In particular, in May this year during a raid in violation of rule 10 of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and loss of 12.9 kWh of electricity has been restored to 800 manat use value. The report, in addition to the amount specified in the debtor's debt was repaid last month.
From the standpoint of reconstruction and repair, the source noted that the electricity supply in the region from 40 to 10 kV transformer stations and over 625 (TM) through. During the last three months of this year, renovation of 10, 6 and 0.4 kV work carried out in the framework of different types of repair work carried out on the TP. At the same time, a number of different power transformers were recovered and put in operation. According to information provided by the network and the ongoing repair work carried out EU is an important step towards ensuring a high level of energy safety  and this work will be ongoing.
The source also said that in May of this year, 5 million  kWh of electricity used in the enterprise, and it is more than 230 thousand compared to the same period last year. In particular, the constant people consumer group, compared  with the same period last year, an increase of more than 61 thousand more were more than 2.7 million. It should be noted that five months of this year, total consumption of 28.9 million kWh. As a result, compared to the same period last year by 2.3 million kWh consumption, payment shall be increased by 8 percent. In particular, the consumption of the population of 1.3 million compared to the same period last year, an increase of more than 16.7 million kWh, while the absolute increase of 6.3 percent. By the way, providing a more stable supply of energy to the work carried out.