Ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün yaradılmış təminatlar əsasında generasiya güclərinin daha da artırılması, müasir və mütərəqqi texnologiyalar əsasında inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində müstəqilliyimiz dövründə istifadəyə verimiş alternativ enerji mənbələrindən biri də gücü 25 MVt olan “Füzuli Su Elektrik Stansiyası”dır. Bu stansiya pik güclərinin artırılması istiqamətində atılan addımlardan biri olmaqla yanaşı, bu bölgənin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit işləməsinin təmin edilməsində rolu böyükdür.  Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki-iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin may ayında 4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.     Həmişə olduğu kimi cari ilin 5 ayında da kollektiv əzmkarlıqla çalışmış, sözügedən dövr ərzində stansiyada 14,9 milyon kilovatsaatdan artıq  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, ötən ildə olduğu kimi, cari ildə də elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Yeri gəlmişkən, stansiya dispetçer qrafikinə uyğun istismar edilir. İstehsal edilən elektrik enerjisi 110 kilovoltluq “Haramı” yarımstansiyası vasitəsilə respublikanın enerji sisteminə ötürülür.
Onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, “Füzuli SES” regionların inkişafı proqramı çərçivəsində inşa edilmiş yeni hidrogenerasiya  qurğusudur və 2012-ci ilin sonunda istismara verilib. Qurğu üçün Baş Mil kanalı üzərində 40 min ton tutumu olan su anbarı yaradılıb. Anbara toplanan su dörd hidroturbin vasitəsilə generatora ötürülür. Hər bir hidroturbin avtomatlaşdırılmış qapılarla açılıb-bağlanır. Stansiyanın işləməsi üçün nəzərdə tutulan su müəyyən həcmdən artıq olduqda digər xətt vasitəsilə Baş Mil kanalına yönəldirilir.

Founded guarantees for energy security by increasing generating capacity based on modern and advanced technologies to strengthen the independence of the growing use of electric capacity of 25 MW of alternative energy sources "Fizuli Hydro Power Plant". This station is in addition to being one of the steps taken to increase in peak power, strengthen energy security, energy transmission and distribution systems in the region play an important role in ensuring the stable operation. In seasonal events as well as other objects are implemented in a timely manner. This in turn increases the stability of the production process and as a result helps to further improve the technical and economic indicators.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, about 4 million kWh electric energy was produced in May of the current year. As always, the collective efforts of a 5 year worked at the factory during the period amounted to 14.9 million kWh of electricity produced. Note that, as in previous years in the production of electric current, good results were obtained with other technical indicators. Incidentally, the power works in accordance with the schedule. Electricity generation 110 kV "Harami" is transmitted to the national power grid through substations.
It should be noted that the summer season due to enhanced security measures against fire. In this regard, water lines and pumping station fire extinguisher, automatic fire extinguishing system, and delivered in good condition, a fire extinguisher is detected defects have been eliminated. Typically, fire dangerous objects on a regular basis, and it was found that the smallest defects are eliminated.
Recall that "Fizuli HPP" hydro energy new facility was built as part of the regional development program and was commissioned in late 2012. The device is designed to channel more Mil tank with a capacity of 40 thousand tons. The collected water is transferred to the generator through the tank four water turbines. Each hydraulic turbine automated doors open and close. Exceeds a certain limit for the operation of the plant and the water channel are sent to another line of the shaft.