“HACIQABUL EŞ”də YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində olan paylayıcı şəbəkələrdə də cari ilin son üç ayında müvafiq  yenidənqurma və təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Belə ki,  müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib. Qeyd edək ki, təmir işləri müəsissənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM və KTM-lərdən yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə sözügedən enerji obyektlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsində, eyni zamanda enerji haqlarının ödənilməsində, eyni zamanda enerjidən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə cari ilin 5 ayı ərzində, o cümlədən may ayında istehlak edilmiş elektrik enerjisi və ödənişi barəsində də danışdı.  Belə ki, cari ilin may ayında 108  istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 477,5 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 28,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.  Hesabat ayında həmin bu məbləğin 28 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.  Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 450-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 783,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 107 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında ümumilikdə 11 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,4 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 25 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 579 min kilovatsaat azalmış, ödənişdə mütləq artım 9 faiz olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,2 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 55,9 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 26 faizə yaxın artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 19,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3,9 milyon kilobatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən artıq olmuşdur.

RECONSTRUCTION AND REPAIR WORK ARE IMPLEMENTED AT HAJIGABUL EN
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, relevant reconstruction and repair – restoration measures were implemented at distribution networks of “Hajigabul Electric Network”. So TL, respectively, and their equipment was repaired and ready for the next season brought the situation. Please note that renovations are belonging to the parallel TP and CTP touched. Thus, during this period, the repairs were carried out in different types of objects.
Damage to ensure stable power supply in the region is underway. Given the current climate, to ensure the safety of fire in the dry grass purified TP and CTP, fire stations have been checked. At the same time, power equipment on the bottom of oil in shells of fat controlled.
"The restoration work was carried out in order to improve the operation, as well as payment of electricity bills, as well as energy plays an important role in preventing the illegal use," - said the source, within 5 months of the year, as well as consumed in May also spoke about the cost of electricity . So, in May of this year, 108 violations of rule of electric power consumers. Discovered violations of the rules and had acted in 28700 477500 kWh of electricity was restored allowed manat use value. In the report, 28 percent of this amount was repaid. According to information received from the source 5 months of the year, more than 450 have been found. As a result, 1 783 600 million kWh of electricity, the use value of more than 107. Actions carried out by more than 60 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the source, in May this year, a total of 11 million kWh of electricity consumed, consumption for the same period last year, more than 1.4 million kWh. Total payments over the same period last year increased by 25 %. In particular, it was used by the constant private consumer group 2.6 million kWh of electricity. Consumption of 579 kWh, compared to the same period last year decreased absolute increase of 9 percent. Incidentally, the total consumption during the 5 months of this year compared with the same period last year, an increase of 4.2 million kWh of electricity was more than 55.9 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 26 percent. In particular, the consumption of the population was 19.4 million kWh. 3.9 million compared to the same period last year kWh consumption decreased, the absolute increase was more than 7 %.