“ZƏRDAB EŞ”: AVADANLIQLAR NÖVBƏTİ MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında yenidənqurma və ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. O cümlədən, “Zərdab Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) də xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra yenidənqurma və təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 6-10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrində (TM) və komplekt transformator məntəqələrində (KTM) xeyli sayda transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
“İtkilərin azaldılması da qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 45,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 45 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 305,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 18,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidmət ərazisində ümumilikdə 4,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 515 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 80 min kilovatsaatdan çox artaraq 1,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 7 faizə yaxın çoxdur. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada ümumilikdə 21,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 14 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 588 min kilovatsaat artaraq 9,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur.
Qurumdan verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri sözügedən EŞ-in enerji təhlükəsizliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

"ZERDAB EN": THE EQUIPMENTS ARE READY TO THE NEXT SEASON
According to the information given to Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC, quality and sustainable energy consumers in the country, operating in the energy sector reconstruction and repair work is carried out traditionally. By the way, "Zerdab Electric Network" (EN) in order to prepare for the season with a number of renovation and repair service work was performed. In particular, during the last three months of this year, 6-10/0, 4 kV transformer substations (TM) and transformer substations (KTM) and put on a great number of transformers were repaired.
Note that 10, 6 and 0.4 kV power lines, reconstruction, maintenance and repair of capital works damaged cables have been replaced by new ones.
"Reduction of the number of victims is one of the major challenges facing us. Appropriate measures have been taken in this direction on a regular basis," - said the source told him that during raids conducted in May this year, 12 violations of rule of electric power consumers. Discovered violations of rules were acted and 45.8 kW power was restored allowed to 2,8 manat use value. The report, in addition to the amount specified in the debtor's debt was repaid last month.
According to the source, it should be noted that during the current year and 5 months were found 45 violations. Relevant reports about 18,300 to 305,100 kWh of electricity was restored allowed to use value. In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year, part of the debtor's debt was repaid.
The information provided by the source is noted that the area service company in May this year a total of 4.4 million kWh of electricity was consumed, the consumption of the previous year and more than 515,000 kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 3 percent. In particular, private consumption, compared to the same period last year, an increase of 80 thousand kWh to 1.8 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year, an increase of 7 percent. According to information provided by the source, for 5 months of this year, a total of 21.3 million kWh of electricity was used here. As a result, compared to the same period last year about 2 million kWh consumption, payment shall be increased by more than 14 percent. In particular, private consumption, compared to the same period last year, an increase of 588,000 kWh to 9.1 million kWh. The absolute increase was 7 percent.
According to information provided by the organization, and the ongoing repair work carried out by the EN is an important step towards ensuring a high level of energy safety and this work will be ongoing.