YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Ölkənin elektrik enerjisi təsərrüfatında həyata keçirilən hazırlıq işləri Xızının elektrik enerjisi ilə təminatında müstəsna rolu olan enerji obyektlərindən də yan keçmədi. Digər enerji müəssisələri kimi, “Xızı Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində də əvvəllər olduğu kimi, son aylar ərzində də elektrik enerjisinə olan tələbatın tam və keyfiyyətli şəkildə paylanması, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılması istiqamətində müəssisənin balans mənsubiyyətindəki transformator məntəqələri (TM) və elektrik verilişi xətlərində mühüm tədbirlər icra edilməkdədir.
Ümumiyyətlə, cari ildə, o cümlədən son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə nəzərdə tutulmuş təmir işləri təmir qrafikinə uyğun başa çatdırılmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən transformatorlar təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qaşulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Hazırki hava şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
“Növbəti mövsümə hazırlığın uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar”, – deyən mənbə elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 130-dan artıq istehlakçının sayğaç uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 141,1 min kilovatsaata yaxın
itirilmiş elektrik enerjisinin 68.5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 78 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin may ayında isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 5 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 15,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin bir min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində 7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 72 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 517 min kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 4 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 33,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 236 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizdən artıq olmuşdur.

Khizi preparatory work carried out in the country's energy sector, with an important role in the energy supply of electricity does not pass objects. Other objects, such as energy, "Khizi Electric Networks" (EN) service area, as previously, in recent months, the demand for quality and distribution of electricity, power transmission lines, transformer substations belonging balance reduce technical losses (TM) measures are important and power lines.
In general, this year, for the past three months, including those belonging to the TL and TP have been completed in accordance with the schedule specified in the maintenance and repair.
"Given" to the Department of Energy Supply Joint Stock Company According to the press service of the enterprise on the TP belonging to different types of repair work carried out during this period, including transformers were repaired and connected network.
According to information provided by the source, the focus on fire safety measures in the network. Given the current weather conditions to ensure the safety of fire through dry grass purified TP and other remedial measures are taken.
"The successful completion of training for the next season to try to perform all the duties of suppliers of energy," - said the source of the electricity used in the prevention of illegal activities carried out in accordance with the information provided.
According to a source at the company's service area within 5 months of this year, more than 130 during the raids were found in violation of consumers. Discovered violations of rules were in force until 1 million 141,1 thousand kWh.
68500 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 78 % of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
By the way, the area service company during a raid in the May 5 violations of the rule of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and 15.9 kW power was restored allowed use value. The report, in addition to the amount specified in the debtor's debt was repaid last month.
According to information received from the source, in May this year to 7 million kWh of electricity was used in the consumption of 72 kW higher than the same period last year. Payment in comparison with the same period last year increased by more than 3 percent. In particular, the consumption of private consumer group was more than 517 thousand. Consumption compared with the same period last year increased by 4,000 more than the absolute increase was 5 %.
It should be noted that consumption in the current year, 5 months compared with the same period last year to 1,9 million kWh consumption was reduced by more than 33.4 million. Specifically, was used constant private consumer group 4 million kWh of electricity. As a result, compared with the same period last year increased by consumption of 236 kWh, while the absolute increase was more than 2 percent.