“FÜZULİ EŞ”: YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər Regional Elektrik Şəbəkələrində (REŞ) olduğu kimi, “Mingəçevir” REŞ-ində idarəetmə strukturuna daxil olan EŞ-lərdə də istehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə geniş həcmli yenidənqurma, eyni zamanda əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində “Füzuli” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində yeni EVX çəkilmiş, müəyyən hissəsi dəyişdirilmiş, dayaqlar yenisi ilə əvəzlənmiş, travers quraşdırılmış və EVX-də isə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində də (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yenidənqurma və təmir işləri qrafikə uyğun davam etdirilir. Görülmuş və görüləcək işlər şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, digər iqtisadi göstəricilərin, o cümlədən elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Belə ki, burada cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 28 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 114,5 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 6,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 190-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 616,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 37 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hecabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 16 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlak ilə müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Cari ilin 5 ayı ərzində isə burada ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 104,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən ümumi ödəniş mütləq 8 faizə yaxın artıb.

FIZULI EN: RECONSTRUCTION AND REPAIR WORK ARE IMPLEMENTED
According to the information given by Energy Supply Office of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Mingachevir" REN is part of the management of EN more stable and quality supply to consumers in order to ensure large-scale reconstruction, repairs were carried out at the same time. In particular, during the last three months of the year "Fizuli Electric Network" (EN) in the service of the new TL and some other parts replaced, prop replaced with a new set and TL passes repairs were carried out. At the same time, transformer stations belonging to the enterprise (TM) various types of repair work was carried out.
The source also said that the reconstruction and repair work continues on schedule. The scope of work has been done to further strengthen the stability of the network, along with other economic indicators, including the prevention of illegal use of electricity plays an important role. Thus, during a raid in May this year, 28 violations of the rules of electricity consumers were allowed 114,500 kWh of electricity was restored to 6.9 manat use value. The report, in addition to this amount, the debtor's debt last month, was set off.
It should be noted that in 5 months of this year, more than 190 violations were found at the enterprise 616.9 37 kW power was restored allowed value. As a result of activities in addition to this amount  period last year, a certain portion of the debtor's debt was repaid.
The source also said that in May this year, 16 million kWh of electricity was used by the consumer compared to the corresponding period last year, more than 1.9 million kWh. Within 5 months of this year, while the total consumption by 8.1 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 104.7 million kWh. The total amount of payments compared to the same period last year increased by 8 percent.
Finally, we note that on a regular basis in order to ensure the sustainability of traditional repair work continues.