Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də Bakı İstilik Elektrik Mərkəzidir. Avadanlıqların istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin may ayında 57,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Cari ilin 5 ayı ərzində isə bu rəqəm 271 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində pik boylerdə, qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da müvafiq tədbirlər görülmüşdür. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.

INTENDED MEASURES IN THE LINE OF GRAPHIC WAS OVER
After regaining independence strengthen electricity power station was put into operation in the reconstruction of Baku Thermal Power Center. Existing regulatory requirements on the basis of power equipment operation and  increased stability. This in turn will help improve the technical and economic indicators. The station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by Electric Energy Production Management of “Azerenergy” JSC to the  Press – release of the Joint Stock Company, about 57,3 million kWh electric energy was produced at the power plant in May of the current year. This number was about 271 million kWh during 5 months of the current year.
By the way, the efficiency of additional equipment, transmission and distribution power systems, regular work, and as a result carried out targeted measures to increase the production of electrical energy has been getting good results with other technical indicators.
According to information provided by the source, during the last three months of the year, the peak boiler, turbine equipment, fuel, water, steam and fire lines, compressor, agriculture, sea water lines have been repaired. Along with all of 110 kV transformer substation and field inspection carried out under different conditions. In the meantime, electric motors and other accessories, the necessary measures have been taken. List of works carried out are rich enough.
According to the source, it should be noted that other objects, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump unit, water pipes and other equipment to verify the defects have been eliminated and are under constant supervision. At the same time the pressure dropped, fire extinguishers have been replaced by new ones. All they train workers for the accident.