Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Şəmkir” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) əməkdaşları da istehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirdikləri reydlər zamanı aşkar etdikləri pozuntulara görə,  həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görürlər.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, reydlər zamanı kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində 29,2  milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,4 milyon kilovatsaatdan çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,7 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd  edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 9,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 129,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 52,3 milyon kilovatsaata çox  elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 12,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmit-tikinti və yenidənqurma işləri barəsində də ətraflı məlumat verildi.
Yeri gəlmişkən, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Other electric network (EN), as well as "Shamkir Electric Network" (EN) employees use electricity consumers "checking for violations identified during raids conducted in accordance with the corresponding measures of these consumers.
According to the information given by Energy Supply Management of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, more than 29,2 million kWh electric energy was produced. During raids on the edge line of electricity and most consumers there are violations found (population) group.
According to information received from the source, in May this year, was used 29.2 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year increased by more than 1.4 million kWh. In particular, the consumption of private consumer group was more than 8 million. Consumption compared to the same period last year increased by 1.7 million kWh, while the absolute increase of 3 percent.
It should be noted that during the five months of this year, the consumption of more than 9.1 million over the same period last year, growth in consumption was 129,7 million kWh. In particular, the resident population of 52.3 million kWh of electricity consumed, consumption for the same period last year, an increase of 12.3 million kWh. Payment in comparison with the same period last year was about 5 percent.
Conducted during the last three months of this year, the source repair were informed about the construction and reconstruction.
Finally, it should be noted that the renovation work was carried out to further improve the operational level, but also plays an important role in the payment of electricity bills.
By the way, providing a more stable supply of energy to the work carried out. Given the current climate, in order to ensure the safety of the fire in the dry grass purified TP and CTP, fire stations have been checked. At the same time, power equipment on the bottom of oil in shells of fat controlled.