TƏDBİRLƏR PLANA UYĞUN YERİNƏ YETİRİLİR
Digər müəssisələr kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin tərkibindəki elektrik şəbəkələrində də təmir kampaniyasının qızğın çağıdır. Sərt qışın sınağından uğurla çıxan təmirçilər elektrik avadanlıqlarının dayanıqlığı üçün zəruri olan tədbirləri həyata keçirir, transformator məntəqələrində, yarımstansiyalarda və elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma, cari və əsaslı təmir işlərini tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun yerinə yetirirlər.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Gəncə Elektrik Şəbəkəsi”ndə havanın istiləşməsi ilə əlaqədar EVX-lərdə, transformator məntəqələrində, eləcə də yarımstansiyaların ərazilərində son vaxtlar xeyli işlər görülüb. Yeni tikililərin SİP kabeli, dayaq və sayğaclarla təminatı yaxşılaşdırılıb.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, həyata keçirilmiş və qarşıda duran təmir kampaniyası aylarında sözügedən müəssisə, istehlakçılara daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi verilməsini təmin etmək üçün zəruri addımlar atacaq. Bu isə istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsində mühüm amildir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin may ayında ümumilikdə 96,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 542 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 10,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 421 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım 4 faizdən çox olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 494,9 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 65,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 5,4 milyon kilobatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 8 faizdən çox olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

THE MEASURES ARE IMPLEMENTED UNDER THE PLAN
The collective of Ganja Regional Electric Network are assiduously try as at other enterprises. Tough winter test the mechanics of the measures necessary for the stability of electrical transformer stations, substations and transmission lines, reconstruction, maintenance and overhaul carried out in accordance with the action plan was drawn up.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, TL " Ganja Regional Electric Network " due to the warm weather, transformer stations, substations, in recent years, much has been done in ¬ gram. New buildings SIP cable, supporting and improving meters.
According to the source, and the upcoming overhaul of the campaign carried out by the company, providing consumers with high - quality and stable supply of electric power to take the necessary measures. This is an important factor in the payment of the cost of electricity consumed.
According to the source, in May this year, has been used a total of 96,6 million kWh of electricity, and that the consumption of 542,000 more than last year. Total payments over the same period last year increased by one percent. In particular, it was used by the constant private consumer group, 10.3 million kWh of electricity. Consumption of 421 kWh, compared to the same period last year increased, the absolute increase of 4 %.
Incidentally, the total consumption during the 5 months of this year compared with the same period last year was more than 1.7 million kWh, an increase of 494.9 million kWh. In particular, the consumption of the population of 65.2 million kWh. Consumption compared to the same period last year increased by 5.4 million kWh, absolute increase of 8 %.
Finally, it should be noted that the implementation of measures more stable energy economy is a major factor. Given the continuing recovery of the network is one of the main tasks.