Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Göyçay EŞ”də də istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmaqdadır. Gələcəkdə də istehlakçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi və texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün nəzərdə tutulan tədbirlər ardıcıllıqla icra olunur. “Həmişə olduğu kimi, cari ilin son üç ayında da müəssisəmizin xidməti ərazilərində yenidənqurma və təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir”, - deyən “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsinin məsul işçisinin Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə, həyata keçirilən təmir işləlrini nəzərə alaraq demək olar ki, rayonun enerji təminatında fövqəladə vəziyyətləri istisna etməklə heç bir problem yaranmayacaq.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 89 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 5,3 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən aylardan aktlara görə yaranmiş debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, burada cari ilin 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 60 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 232,3 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 13,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, qayda pozuntuları ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupundadır və sayğacdan kənar xətt vasitəsilə enerjidən istifadə halı üstünlük təşkil edir.
“Görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında müsbət dəyişikliklər yaradıb. Hazırki texniki göstəricilər bunu deməyə imkan verir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 7,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 367 min kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ödəniş mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəticilər müvafiq olaraq 4,5 milyon kilovatsaata və 314 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə ümuni istehlak edilmiş elektrik enerjisinin miqdarı 30,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 1,6 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali qrupunda istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 19,7 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.

THE MEASURES ARE SYSTEMATICALLY EXECUTED
Important steps were taken in the line improving of exploitation level at “Goychay” EN as at other electric network. In the future, consumers with higher quality and sustainable supply of electricity, and technical and economic indicators designed to improve performance of events. "As always, this year the area office of the company during the last three months of renovation and repair work is carried out in a timely manner" – was noted in the information given by Energy Supply Office of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company.
Discovered violations of rules were acted, and 89 kWh of electricity was restored allowed to 5.3 million manat use value. The report, in addition to this amount, the debtor's debt last month, was set off.
It should be noted that during the four months of this year, during the raid were 60 drug violations were made accordingly. 232,3 thousand acts of the current use value of more than 13,9 kWh of electricity was restored allowed. In addition to this amount, the appropriate measures have been taken since last year, part of the debtor's debt has been repaid, and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity.
Incidentally, most of the violations of consumers (population) group and the meter is used for energy dominates the boundary line.
"Vision level our increased efforts to measure service, create positive change in the supply of energy to consumers. This allows us to say that the technical indicators," - said the source told him that in April this year to 7,1 million kWh of electricity was used by the company, that the consumption of 367 000 more than last year. Compared with the same period last year increased by more than 4 percent payment. In particular, the constant private consumer group indicators 4,5 million kWh and 314 kWh, respectively, were. The absolute increase was 5 percent.
It should be noted that during the last four months of the current year in the amount of total 30,9 million kWh of electricity used. As a result, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 1,6 million kWh, while the absolute increase was about 6 percent. In particular, a group of people consumed 1,3 million compared with the same period in 2013, an increase of more than 19,7 million kWh, while the absolute increase was about 6 percent.
"All necessary measures to increase the operational level consumers to create positive change in the electrical network. This allows us to say that the technical indicators," - said the source told him that in April this year to 7.1 million kWh electricity was used by that consumption 367 000 more than last year. Compared with the same period last year increased by more than 4 percent payment. In particular, the constant private consumer group indicators 4500000 kWh and 314 kWh, respectively, were. The absolute increase was 5 %.
It should be noted that during the last four months of the current year in the amount of total 30,9 million kWh of electricity used. As a result, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 1,6 million kWh, while the absolute increase was about 6 percent. In particular, a group of people consumed 1,3 million compared with the same period in 2013, an increase of more than 19,7 million kWh, while the absolute increase was about 6 %.