Hazırda əsas diqqət, növbəti mövsümə hazırlıqla əlaqədar tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsinə yönəldilib. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də istehlakçıları keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir. Hazırda Ağsu elektrik təsərrüfatında mühüm yenidənqurma və təmir-bərpa işləri davam etdirilir. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin olunması məqsədilə yarımstansiyalarda, EVX-lərdə və transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilir. Eyni zamanda elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında “Ağsu Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 47,4 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 2,8 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 93 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 46 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 127,6 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 7,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin son üç ayında burada istehlakçıların elektrik enerjisi təminatının keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirilmişdir. Mənbədən daxil olan məlumata istinadən qeyd edək ki, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir. Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Onu da bildirək ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin aprel ayında 3,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 1,9 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 190 min kilovatsaatdan çox artmış, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə istehlak 42 min kilovatsaatdan çox azalmışdır. Eyni zamanda ümumi ödəniş ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə mütləq bir faizdən çox artmışdır. Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 14,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 862 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 181 min kilovatsaat artaraq 8,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxındır.

Currently, the focus of activities related to the preparation for the next season is focused on implementation of planned activities. The main objective is, like every year, this year, to provide consumers with high-quality electricity. Currently,  Aghsu power reconstruction and repair work continues in many ways. And  trick to ensure the sustainability of electricity substations, transmission lines and transformer stations at various repair work is carried out. At the same time, to prevent violations of the rule of electricity is also produced significant work in this direction is underway.
According to the information given by Energy Supply Office of Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, violations of rule of electric energy of 12 consumers were discovered during carried out spot – checks at “Aghsu Electric Network” (EN) service territory. Discovered indispositions were relevantly acted and 28 00 manat use value of 474 00 kWh loosed electric energy was restored. In the report, 93 percent of this amount was repaid. It should be noted that the company in the current year and 4 months and 46 violations of 127.6 kWh of electricity was restored allowed to 7,7 million manat use value. Actions carried out during the reporting period and this amount as last year, part of the debtor's debt was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to information received from the source, in the last three months of the year, and the stability of power supply in order to improve the quality of reconstruction and repair work is carried out. Incidentally, in regard to fire safety climate in focus. TP-intensive equipment in dry grass at the bottom and skim fat in shells were controlled, which may cause a fire in the dry grass and cleaned the area. Also note that the successful completion of the next season, that energy providers are trying to perform all the duties.
According to another source, in April this year to 3,3 million kWh of electricity was used, of which the resident population of 1.9 million kWh belong to the group. As a result, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 190 thousand kWh, the constant private consumer group to significantly reduce the consumption of 42 kWh. At the same time, compared to the same period last year, the  total value of close to 6 percent of the resident population increased by more than one group of consumers, definitely. Finally, it should be noted that the area was used by the service company for 4 months of this year by 14,1 million kWh of electricity, which is more than 862 thousand compared to the same period last year. Payment  in comparison with the same period last year increased by 10 percent. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, an increase of 181 000 kWh to 8.5 million kWh. Absolute increase close to 6 %.