Energetiklər, hava şəraitindən asılı olmayaraq təmir-bərpa və yenidənqurma işlərini qrafik üzrə yerinə yetirirlər. “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə də qarşıya qoyulmuş vəzifələr ardıcıllıqla icra edilir.
Sözügedən müəssisədən, “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə şəbəkənin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, enerji verilişi sahəsində dayanıqlığın təmin olunması barədə məlumat verən REŞ-in məsul işçisinin sözlərinə görə, cari ilin son üç ayı ərzində 35, 110, 330 və 500 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində zəruri tədbirlər həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, elektrik avadanlıqlarının istismarı və təmiri sahəsində də işlər qaydasındadır. Sözügedən dövrdə 35 kV-lik “Yeni Qırlı” yarımstansiyasında eyni gərginlikli sin sistemində boşaldıcılar quraşdırılmış, “Mülkülü” yarımstansiyasında isə 1 saylı 4 MVA-lıq transformatorun boşaldıcıları dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 35 kV-lik “Füzuli” yarımstansiyasında isə 2,5 MVA-lıq transformator dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 35 kV-lik “Alabaşlı-dartıcı” və “Şəmkir-2” yarımstansiyalarında da yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən hava xətlərinin yağ açarları vakuum açarlarla əvəz edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, təmirçilər bu işlərlə kifayətlənməyiblər. Belə ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Zəyəm” yarımstansiyasında 1 saylı 25 MVA-lıq transformatora 40 kVA-lıq, “Nasos-1 Pillə” yarımstansiyasında 2 sayli 40 MVA transformatora isə 25 kVA-lıq xüsusi sərfiyyat transformatorları quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, bu işlər müxtəlif yarımstansiyalarda da davam etdirilib. 110 kV-lik  “İstilik Kombinatı”, “Poylu”, “Maşınqayırma” və digər bir neçə yarımstansiyada da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bununla yanaşı, şin ayırıcısı, şin körpüsü, vakuum açarı, boşaldıcı da quraşdırılaraq yarımstansiyaların fəaliy­yəti daha da yaxşılaşdırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 330 kV-lik “Ağstafa” yarımstansiyasında hər birinin gücü 125 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorların xətt ayrıcıları, ikinci şin sisteminin gərginlik transformatorunun şin ayrıcıcı yenisi ilə əvəz edilmiş və daha 15-ə yaxın ayrıcının quraşdırılması planlaşdırılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik “Elektrostansiya” hava xəttinin yağ açarı vauum açarla əvəz edilmişdir.
Qarşıdakı görüləcək işlərdən məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik “Tovuz”, “Zəyəm” və “Gəncə-2” yarımstansiyalarında ayrıcıların eleqaz açarla əvəzlənməsi işləri nəzərdə tutulub.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırki hava şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarlarla əvəz edilmişdir. Hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.

REPAIR – RESTORATION MEASURES ARE OPERATED UNDER THE GRAPHIC
Repair – restoration and reconstruction measures are implemented by power engineering specialists in time. Relevant measures are executed at Ganja Regional Electric Network.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy” JSC, information about the stability of power supply officer responsible of the last three months of this year, 35, 110, 330 and 500 kV transmission lines necessary measures have been taken.
Please note that in order to work in the field of maintenance and repair of electrical equipment. At 35 kV "Yeni Girli" s/s sin same voltage installed in the system, "Mulkulu" MVA transformer substation 4 number 1 ship changed. At  the same time, 35 kV "Fizuli" 2.5 MVA transformer substation changes. Along with all the aforesaid period of 35 kV "Alabashlidartiji" and "Shamkir-2" reconstruction and repair work is carried out for various purposes, including overhead lines, oil circuit breakers were replaced with vacuum.
The source also said that the repair did not work. So, 110 kV "Zeyem" with number 1 kVA to 25 MVA 40 "nasos-1 Pille" 40 MVA transformer station number 2 and 25 kVA were installed in special use.
It should be noted that this operation takes place at different stations. 110 kV "İstilik Combinati", "Poylu", engineering and several other different types of repair work carried out on the substation. Additionally, the separator tires, bridge, vacuum circuit breakers, substations, set in a relaxing activity improved ¬ agencies.
By the way, the substation 330 kV "Agstafachay" each line capacity of 125 MVA autotransformers disconnectors 1 and number 2, the second tire replaced disconnections  voltage transformer and junction 15 near the planned installation. At the same time, 10 kV "power" of the air line oil circuit breakers were replaced vacuum.
The source also said that the works of 110 kV "Tovuz", "Zayam" and "Ganja2"  intended to replace the switch disconnectors.
Finally, it should be noted that given the current weather conditions, the area fire safety dry grass at the bottom of the fat and oil free capacity of the equipment was replaced gravel new clean rags. Next green mass and purified air lines.