İsmayıllı energetikləri və enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışırlar. Ötən dövrlərdə olduğu kimi, son üç ayda da rayonda enerjinin istehlakçılara çatdırılması və kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində uğurlu addımlar atılmışdır. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi  enerji haqlarının ödənişində müsbət dəyişiklik yaratmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxilı olan məlumata görə, bu istiqamətdə atılan addımlar sırasına sözügedən EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı  təmir işlər də daxildir.  Eyni zamnda yenidənqurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik EVX-lərdən və transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir.
Mənbədən o da bildirilir ki, iqlim şəraitinin istiləşməsi isə energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcmini artırıb. Belə ki, müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Biz paralel olaraq payız-qış mövsümü üçün hazırlıq işlərini plan-qrafikə uyğun aparırıq. Eyni zamnda elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə də mütəmadi reydlər keçiririk“ , - deyən mənbə cari ildə bi istiqamətdə görülmüş işlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin aprel ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 43 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 80,7 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 4,8 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 75 faizinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə 150-yə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 309,4 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 19,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə qeyri qanuni istifadə halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək qeyd etdi ki, cari ilin 4 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 17,6 milyon kilovatsaata yaxın, o cümlədən aprel ayında isə 3,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrünün göstəriciləri ilə müqayisədə cari ilin 4 ayı ərzində istehlak 948 min kilovatsaat artmış, ödənişdə mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.  O cümlədən, aprel ayında isə istehlak 150 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 8 faiz artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 4 ayında daimi əhali istehlakçıları üzrə 9.6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmidir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 206 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, aprel ayında isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 16 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 13 faizə yaxın olmuşdur.

Power engineering specialists and energy suppliers are assiduously try to handle their work. Successful steps are taken in the line of supplying of the consumers with quality electric energy and preventing of commercial losses. Increasing of commission level was created positive change in the payment of energy fee.
According to the information given by Energy Supply Office of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, different setting repair work in the line of carried out at TL belonging to EN balance by 10 kV are always belongs to these type measures. belonging to the same reconstruction and repairs of 0,4 kV transformer substations (TS) was implemented.
According to the source, global warming increases the strength of the work. Thus, the trace of the different lines of tension in the green mass, which may cause a fire in the dry grass and peeled.
"We plan to work in parallel with the preparation for the autumn-winter season, we are on schedule. Charter is to prevent the illegal use of electricity conducting regular raids" - said the source of the work done in this direction in the current year.
According to the source, during the month of April this year, during raids on the territory of the relevant acts were 43 violations. As a result, 80,7 million manat use value of about 4.8 kWh of electricity was restored allowed. In the report, 75 percent of this amount was repaid. It should be noted that during the four months of this year, consumers in nearly 150 violations of rule 19,2 and 309,400 kWh of electricity was restored allowed manat use value. In addition to this amount, appropriate measures are implemented, the debtor's debt last month to pay a certain amount has been repaid, and appropriate action taken.
Classification of violations, and the source of the information provided by the consumer group that cases of illegal use of electricity is dominated by edge lines and violation of consumers was found (population) group
Source of electrical energy in the payment situation, he said that it is normal that 4 months of this year, total consumption of 17,6 million kWh, which has more than 3.9 million in April. Compared with the same period last year, within 4 months of this year increased consumption of 948 kWh, while the absolute increase of 11 %. In particular, the consumption of 150 kWh April 8 payout percent. It should be noted that during the first 4 months of 2014, the resident population of 9.6 million kWh of electricity consumers, which are made from the same period in 2013, the consumption of more than 206 kWh. Payment shall be increased by 9 percent. In particular, in April compared with the same period last year, while consumption of 16 kWh, which is 2,1 million kWh. The absolute increase was 13 percent.