“Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”nin balans mənsubiyyətinə aid olan enerji təsərrüfatının fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha da dayanıqlı təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər həyata keçirilir.
Bu barədə Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə bildirilmiş və qeyd olunmuşdur ki, son vaxtlar rayonun elektroenergetika təsərrüfatında xeyli iş görülüb, nəticədə enerji təchizatının səviyyəsi daha da yüksəlib. Hazırda Lənkəran rayonu sutka ərzində daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilir. Bütün bunlar elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlərlə əlaqədardır.
Xatırladaq ki, bu baxımdan “Astara Elektrik Stansiyası”nın da mühüm rolu var. Stansiyanın istimara verilməsi ilə bölgədə enerji qıtlığana birdəfəlik son qoyulmuşdur. Qeyd edək ki, hazırda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər davam etdirilir. Bütün yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, xətlərin trassası isə yaşıl kütlədən təmizlənib. Həmçinin, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxışlar keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yoxlanılıb. Yeri gəlmişkən, şəbəkədə işçilərin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda da davam etdirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin ötən 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 180-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 872,2 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 52,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 83 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, cari ilin aprel ayında keçirilmiş reydlər zamanı 58 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 367,7 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 22,1 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qayda pozuntularının təsnifatına və istehlakçı qrupun gəldikdə isə, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, müəssisə üzrə cari ilin aprel ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 957 min kilovatsaata yaxın artaraq 11,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 18 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 7,2 mln. kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 13 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faiz artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 52,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 3,4 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 8 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 34,2 milyon kilovatsaata yaxın və 973 min kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 5 faizdən çox artmışdır.

IN THE LINE OF HIGH QUALITY
Important measures are implemented in the line of  "Lankaran electrical networks", belonging to the improved performance of the energy sector, sustainable supply of electricity to consumers in order to ensure the work is carried out.
According to the information given by Energy Supply Office of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company electric power in the region in recent years, much work has been done, which led to an increase in energy levels. For days now the region is provided with the characteristics of electricity ¬ persons. All of these activities are associated with the many ways electricity .
This process was announced, "Astara Power Plant political" There's an important role. Commissioning station in the region once and for all put an end to energy. Note that the important measures to improve the supply of electricity to consumers   continues. All subzones dry grass, cleaned of green mass of trace lines. In addition, funds were extinguisher, administrative rules and regulations updated inventory storage. By the way, the network is constantly improving the level of professionalism and attention. Emergency Preparedness  For this, various training courses. Occupational health and safety at the proper level . Staff instructed on occupational safety and health.
872.2 and 52.3 kW of electric power was restored allowed value . More than 83 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity . By the way, during a raid in April of this year there were 58 violations. Discovered violations of rules were acted 367,700000 manat use value of 22.1 kWh of electricity was restored allowed. In the report, 50 % of this amount was repaid . With regard to the classification of violations and consumer groups , through the use of external power and most of the violations found there consumers (population ) group.
According to the report , in April of this year compared with total consumption of 957 kWh consumed in the same period last year , an increase of almost 11.9 million kWh. Payment in comparison with the same period last year  increased by 18 %. In particular, the 7.2 million people consumer group. kWh of electricity was used , and it is the consumption of 2013 kWh more than 13000. During the reporting period the payment was increased by 6 percent compared to the same period last year. It should be noted that the company as a whole over the last 4 months of this year was 52.2 million kWh of electricity used. As a result, compared to the same period 2013, the consumption of 3.4 kW , the payment 8 percent. In particular, the constant private consumer group , the figures were 34.2 million kWh and more than 973,000. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 5 percent.