AVADANLIQLAR NƏZARƏTDƏ SAXLANILIR
“Şirvan Elektrik Şəbəkəsi”ndə qarşıdakı mövsümə hazırlıq işləri davam etdirilir. Hazırda bir sıra işlər həyata keçirilib, şəbəkənin dayanıqlığı artıb, enerji verilişinin keyfiyyəti daha da yüksəlmişdir. Havaların isti keçməsi nəzərə alınaraq, yarımstansiyaların avadanlıqlarında yanğın səviyyəsinə müntəzəm baxış keçirilir, digər zəruri tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayon mərkəzinin elektrik təchizatı sistemi yeniləşdirilib, 0,4 kV və 10 kV-lik xətlərdə naqillər təzələnib, bu işlərin məntiqi davamı olaraq, istehlakçılar elektrik enerjisinin uçotunun dəqiq aparılmasına imkan yaradan qabaqcadan ödənişli smart-kart tipli sayğaclarla təchiz ediliblər.
Yeri gəlmişkən, şəbəkədə diqqətdə saxlanılan əsas məsələlərdən biri də əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl edilməsidir. Bu məqsədlə şəbəkə işçiləri vaxtaşırı ümumilikdə və fərdi şəkildə təlimatlandırılırlar. “Ümumiyyətlə, sözügedən müəssisənin də elektrik avadanlıqlarında mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 36,2 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 2,2 min manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin ötən 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 40 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 119,1 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 7,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin aprel ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 2,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 27,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 268 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat ayında ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. Qeyd edək ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 119,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 12,3 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 18,4 milyon kilovatsaata yaxın və bir milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə hesabat dövründə ödəniş mütləq 5 faizdən çox artmışdır.

THE EQUIPMENTS ARE UNDER SUPERVISION
Preparation measures to the next season is continued at “Shirvan Electric Network”. Currently, several studies have been conducted, improved stability of the network, further improving power quality. Given the hot weather, the fire at the substation control equipment is carried out on a regular basis, take other necessary measures.
According to the information given by  Energy Supply  Management of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, 0,4 kV and 10 kV cables were renewed, as a logical extension of this work , which allows the accurate accounting of prepaid electricity consumers, smart card readers are equipped with meters .
By the way, the network is one of the main issues in the spotlight in professional health and safety regulations are strictly enforced. To this end, the network of workers in general and individually requested from time to time. " In general, the electric company, all necessary measures are taken in preparation for the season. At the same time regularly carried out to gain control over the counter " - said the source told him that during raids in the area in April this year  10 violations rule of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and 36,200 manat use value of about 2.2 kWh of electricity was restored allowed . The report , in addition to this amount , the debtor's debt last month, was set off. By the way , there has been for the past 4 months full of 40 consumers were found 119.1 kWh of electricity was restored allowed , use a value of more than 7.1 . As a result of activities undertaken during the reporting period , and this amount as last year, part of the debtor's debt was repaid.
According to the report, there is another techno-economic performance of the enterprise as a result of measures implemented positive trend. So, in April of this year compared with total consumption by 2,9 million kWh consumed in the same period last year, an increase of more than 27.8 million kWh. Payment in comparison with  the same period last year increased by 9 percent. In particular , private consumption by 3,3 million kWh of electricity was used in the group that in 2013 consumption over 268 kWh. Of payments in comparison with the same period last year increased by 4 percent. Note that in the last 4 months of this year and the whole enterprise 119.1 million kWh of electricity used . As a result , compared with the same period in 2013 , increased consumption by 12.3 million kWh. In particular, the constant private consumer group, these figures were 18400000 kW and more than a million . Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by more than 5 %.