ENERJİ TƏMİNATINI DAHA DA YAXŞILAŞDIRMAQ ÜÇÜN
«Mingəçevir REŞ» MMC-nin tərkibində fəaliyyət göstərən Goranboy Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) kollektivi bu ilin ötən dörd ayını da uğurla başa çatdırıblar. Cəbhə bölgəsində çalışan energetiklər istehlakçıların dayanıqlı və fasiləsiz enerji təchizatı üçün bir sıra texniki-təmir işləri həyata keçiriblər. Bu da son nəticəyə – enerjinin istehlak dəyərinin ödənilməsinə öz müsbət təsirini göstərmişdir.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkənin təmirçilər briqadası tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun olaraq, EVX-lərdə və transformator təsərrüfatında təmir işləri həyata keçirmişdilər. Hazırda enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı enerjidən qeyri-qanuni istifadə hallarına rast gəlinir. Digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Goranboy EŞ”in əməkdaşları tərəfindən də belə halların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki,  burada cari ilin aprel ayında keçirilmiş reydlər zamanı 40-dan artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 365,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 21,9 min manartdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın  hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 180-ə yaxın qayda pozuntusu aşkar edilərək 909,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 54,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hecabat dövründə həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. Qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, müəssisə üzrə cari ilin aprel ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 19,1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 536 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin ötən dörd ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 72,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 1,2 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 16,6 milyon kilovatsaatdan və 2,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.  Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 5 faizə yaxın artmışdır.

Collective of “Goranboy Electric Network” belonging to Mingachevir REN are successfully finished four months of this year. Working in front of power and uninterruptible power supply to consumers in various maintenance work is carried out. This final conclusion - had a positive impact on the payment of the cost of energy consumed.
According to the information given by Energy Supply Management of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, prepared in accordance with the schedule of a team of mechanics to repair the network, TL and carried out repair work on the transformer industry. Currently, work is underway to ensure a more sustainable energy continues. Given the current climate, appropriate measures to ensure fire safety.
Consumers during raids conducted in checking illegal use of electricity. Like other electric networks ,"Goranboy EN" are not able to time the staff and that appropriate action in relation to consumers ," - said the source told him that during a raid in April of this year , consumers in more than 40 violations in power and 21900, 365100 kWh of electricity was restored allowed manat use value . The report, 15 percent of this amount was repaid. Notice that in the last four months of this year, nearly 180 violations were found at the company over 909 700, 54 600 manat use value of the loss of electricity was restored. As a result of the measures established account this sum was repaid during the period, and appropriate action will be taken to pay the remaining amount. Classification violations on based on the information we obtained through the use of external power is still dominated by the state.
According to the report, in April this year , compared with consumption of total consumption for the same period last year, a decrease of 19,1 million kWh more than 1.3 million kWh. In particular, the constant has been used a private group of consumers, and 3.9 million kWh of electricity, and it is the consumption of 2013 kWh more than 536,000. Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by 4 percent. It should be noted that the company as a whole over the last four months of this year, was used 72,2 million kWh. As a result, compared with the same period in 2013, increased consumption by 1,2 million kWh. In particular, the constant private consumer group, the figures were 16,6 million kWh and more than 2,6 million people. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 5 %.