PAYLAYICI ŞƏBƏKƏLƏRDƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIB
Enerji obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri “Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisindəki 6-10 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdən yan keçmədi. “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə bu barədə geniş məlumat verilmişdir.
“Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra  işlər aparılıb. Qeyd edək ki, REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan  “Tərtər” elektrik şəbəkəsi bu qəbildən olan enerji təsərrüfatlarından biridir. Müəssisədən bildirilir ki, texniki göstəricilərin yaxşılaşdırılması məqsədilə şəbəkə üzrə 35/6 kV-lik “Tərtər” yarımstansiyalarında və onun yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə yarımstansiyalardan çıxan hava elektrik verilişi xətləri üzrə naqillərin dəyişdirilməsi,  dayaqların yeniləri ilə əvəz edilməsini göstərmək olar. Görülmüş işlər nəticəsində istehlakçılar daha da dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilmişlər.
Onu da qeyd edək ki, dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənəvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir. Bu da eyni zamanda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına da kömək edir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 120-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq hesabat aparılmış və 545 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 32,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 13 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 400-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 1 milyon 690,1 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 101,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 25 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidmət ərazisində 8,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 405 min kilovatsaata yaxın azdır. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 51 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə burada 35,5 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 163 min kilovatsaatdan çox azalmış, ödəniş isə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 237 min kilovatsaata yaxın azalaraq 9,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2 faiz olmuşdur.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED AT DISTRIBUTION NETWORKS
Restoration work "Mingachevir REN" of 0.4 kV distribution networks and 6-10 failed. It was noted in the information given by Energy Supply Management of "Azerenergy" JSC to the Press – release of Joint Stock Company.
"Mingechaur REN" - quality electricity to consumers in order to ensure a stable and 10, 6 and 0.4 kV distribution networks in a number of studies conducted over the past three months. Note that belongs REN "Tartar " is one of such power supply network economy. According to the company, in order to improve the performance kV "Tartar" substation network 35/6 and its auxiliary equipment for repair work performed . Substations and overhead power repair replacement of cables, bearings should be replaced. More stable as a result of work done by electricity consumers were provided.
It should be noted that on a regular basis in order to ensure the sustainability of traditional repair work continues. Electrical power at the same time assists in the prevention of illegal use. According to the source, during raids conducted in April this year, nearly 120 violations of rule of electric power consumers. Discovered violations of rules were operated and 545 kWh of electricity , the use value of more than 32,6. The report was conducted in accordance with the result was repaid 13 percent of this amount. It should be noted that during the four months of this year , the area office of the company during the raids of consumers in more than 400 violations of rule were discovered . Discovered violations of rule were played and report 1million 690100 to 101400 kWh of electricity was restored allowed manat use value. Actions carried out in 25 % of this amount has been repaid, and appropriate measures will be taken for the payment of the unpaid amount .
The source also said that the area office of the company in April this year to 8.9 million kWh of electricity was consumed, the consumption of the previous year is less than 405 kW. Total payments over the same period last year increased by more than one percent. In particular , private consumption, compared to the same period last year, an increase of 51,000 kWh to 2,1 million kWh. According to information provided by the source, within 4 months of the year, while unused kWh 35.5 million. As a result , the consumption of 163 kWh , compared to the same period last year decreased , payment shall be increased by one percent. In particular, private consumption 237 kW, compared to the same period last year , a decrease of 9,3 million kWh. The absolute increase was 2 percent.