İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq “Qazax EŞ”-in xidməti ərazisində  də davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında sözügedən müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 5 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur  aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 37,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğ hesabat ayında tamamilə ödənilmiş və ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 65-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 179 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 10,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 95 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Mənbədən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. 2014-cü ilin aprel ayında müəssisə üzrə 6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 3 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2,6 milyon kilovatsaatdan və 143 min kilovatsaatdan çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 25,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 11,6 milyon kilovatsaatdan  çoxu daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 105 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 144 min kilovatsaatdan  çox artmış, ödənişdə mütləq artım qeydə alınmamışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəsissələr olduğu kimi, sözügedən EŞ-in  əməkdaşları da həmişə olduğu kimi, bundan sonra da  istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər.

GAZAKH EN: PURPOSEFUL MEASURES ARE CONTINUED
Quality and sustainable energy consumers, in order to prevent problems that may arise in the future, transformer substations, transmission lines performed repairs. This, in turn, plays an important role in preventing interference from the counter circuit. In general, the loss reduction is one of the most important tasks facing us. Appropriate measures on a regular basis, "Gazakh EN" service territory continues.
According to the information given to “Azerenergy” JSC, In April this year , the company's service territory to comply with the rules associated with the use of electric energy consumers during spot checks were found 5. Discovered violations of rule of electric power of 2.3 kW function was restored 37.9 AZN use value . This amount as a result of activities carried out in a report last month, fully paid and a certain portion of the debt has been repaid, the debtor. It should be noted that during the four months of this year , the area office of the company during the raids more than 65 have been prepared in accordance with rule violations were found . 10,7 kW of electricity was restored allowed value. As a result of activities undertaken during the reporting period , 95 percent of this amount was repaid. Conducted in line to pay the remaining amount. According to a source of information on violations in the consumer group also noted that most of the violations found consumers (population ) group .
It should be noted that the measures implemented have a positive impact on other technical and economic indicators . In April 2014, 6,000,000 kWh of electricity was used by the company , that the consumption of 3 kWh less than the same period last year. Payment in comparison with the same period last year was increased 3 percent. In particular, data on the population of 2.6 million kWh and more than 143 000 kWh. Incidentally, the enterprise service territory within 4 months of the year to 25.2 million kWh of electricity was used , of which 11.6 million more than belong to private consumer group . As a result , compared with the same period in 2013, total consumption of 105 kWh decreased. In particular , the consumption of the population , compared to the same period last year increased by 144,000 kWh , an increase in absolute registered .
Finally, it should be noted that , as in other businesses , employees EN website , as always, in the future , consumers will continue to take measures to further improve the quality of services provided .