“MİNGƏÇEVİR”DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
“Mingəçevir” elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə son üç ay ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə bir sıra yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə şəbəkə üzrə son üç ay ərzində həyata keçirilmiş yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işlərinə kabellərin dəyişdirilməsi, dayaqların yeniləri ilə əvəz edilməsi, yeni tikilmiş fərdi yaşayış evlərində şəbəkə yaradılması üçün yeni SİP kabelinin çəkilişi işlərini və s. aid etmək olar.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 7 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 45,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 8 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 46,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. 2014-cü ilin aprel ayında müəssisə üzrə 10,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 233 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 3,3 milyon kilovatsaatdan artıq və 209 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxındır. Yeri gəlmişkən, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 52,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 1,8 milyonn kilovatsaatdan çox atmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 19,3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED IN MINGACHEVIR
"Mingachevir Power Network" of the consumers in order to ensure a stable and reliable supply of electricity in the last three months of distribution networks 10,6 and 0,4 kV have been implemented in a number of reconstruction.
According to the information given to "Azerenergy" JSC, In order to further improve the performance of the network was carried out during the last three months of renovation , maintenance and repair , replacement cables, bearings replaced , making the creation of new private homes for the new SIP network and cabling work.
"Prevention of violations of rule of electric power to continue the important work done in this direction," - said the source told him that during raids conducted in April this year, 7 were found violations of consumers. Rule violation was detected and acted more 45,800 manat use - cost of the loss of electricity was restored. Should be noted that within 4 months of the current year, the company is in violation of 8 and 2,8 to 46,7 kW of electricity was restored allowed value.
It should be noted that the measures implemented have a positive impact on other technical and economic indicators . In April 2014, 10,5 million kWh of electricity was used by the company , that the consumption of 233 kWh more than in the same period last year. Payment in comparison with the same period last year increased percent. In particular, data on the population of 3.3 million kWh and 209 kWh. Absolute increase of 7 %. Incidentally, the area was used service company for 4 months of this year by 52.7 million kWh of electricity. As a result , compared with the same period in 2013, total consumption of 1.8 kW million accepted, the absolute increase was about 2 percent . In particular, the consumption of a population of 1.7 million kWh, compared to the same period last year, an increase of more than 19.3 million kWh. The absolute increase was 7 percent.