“AĞSTAFA EŞ”: ZƏRURİ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğacların istehlak edilmiş elektrik enerjinin bir hissəsini qeydə almaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında “Ağstafa Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 62 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə burada 75-dən artıq qayda pozuntusu üzrə akt tərtib olunmuş, 504,3 min kilovatsaatdan arrtıq itirilmiş elektrik enerjisinin 30,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 17 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını daha da keyfiyyətli şəkildə ödəmək, eyni zamanda qayda pozuntularını qarşısını almaq məqsədilə paylayıcı şəbəkələrdə mühüm addımlar atılır ki, bunun nəticəsində də dayanıqlıq daha da möhkəmlənmiş, ifrat yüklənmələr aradan qaldırılır, itkilər azaldılır, istehlak edilən elektrik enerjisinin ödənişində isə yüksək göstəricilərə nail olunur”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayında həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat vedi və onu da qeyd etdi ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində 9,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 2,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 53 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 178 min kilovatsaatdan çox artaraq 2.9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə istehlak 36,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 6,9 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 20 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 12,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 722 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü illə müqayisədə mütləq 6 faiz artmışdır.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan, yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Seals observed during raids damage government intervention in meters do not take part of the electricity is used, edge line and other defects are detected by the meter. More stringent measures against those consumers.
According to the information given by “Aghstafa Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, In April this year, from 15 customers during the raids were breaking the rules. Acts of violations identified on the basis of reports drawn up during the 62 kWh of electricity allowed value of 3.7 . It should be noted that during the four months of this year, while more than 75 violations of the act was drafted more than 504,300 kWh of electricity was restored allowed to 30.3 manat use value. Actions carried out in 17 per cent of this amount has been repaid , and appropriate action will be taken to pay the remaining amount .
"Demand for electricity consumers to pay even better , at the same time , the distribution network has taken important steps to prevent violations of the rules  which was a result of the further strengthening of stability, overload eliminated , reduced losses , payment of electricity consumed in the performance achieved ," - said source , during the last three months of the current information on repair work is carried out and also noted that the successful completion of the next season , that energy providers are trying to perform all the duties.
The source also said that in April this year to 9.1 million kWh of electricity was used in the same period of the previous year , the consumption of more than 2.3 million kWh. The total amount of payments compared to the same period last year increased by 53 percent. In particular , the consumption of private consumer group was more than 178 thousand compared to the same period last year , an increase of 2.9 million kWh. Payment  in comparison with the same period last year increased by 6 percent. It should be noted that the consumption of current and previous four months was 36.1 million kW. As a result, compared with the corresponding period in 2013 by 6.9 million kWh consumption, payment shall be increased by 20 percent. By the way , the consumption of 12.3 million kWh in a private consumer group that consumption of 2013 kWh more than 722,000 . Payment must be a 6 percent increase compared with 2013.
Incidentally, in regard to fire safety climate in focus. TP and CTP area of dry grass , waste and fat, which can cause a fire in the bottom of the equipment with a capacity of fat in shells controlled.