İstehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər keçirilir. Aşkar edilmiş pozuntuların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında “Samux” elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı iki istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 479 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 120-dən artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 3 milyon 278,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 196,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin əsasən ödənişi (99,3 %-dən çox) təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik enrjisindən istifadə qaydaları”na uygun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılması və digət təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə bildirdi ki, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri rayonun enerji təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, müəssisə üzrə cari ilin aprel ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 679 min kilovatsaata yaxın azalaraq 8,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 203 min kilovatsaata yaxın azdır. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizdən çox artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin dörd ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 34,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehklak 1,7 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 2 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 890 min kilovatsaat artaraq 8,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq bir faizə yaxın artmışdır.

Using electricity consumers in accordance with the rules of inspection. Prevent violations detected and appropriate action will be taken against those consumers.
According to the information given by Energy Supply Office of "Azerenergy" JSC to the Press – release, In April this year, "Samux" during raids conducted on the territory of the electrical network service, consumers were breaking the rules. Discovered violations of the rule operates on the basis of reports drawn up on the basis of about 8,000 manat use value of 479 kWh of electricity was restored. Note that in the last 4 months of this year , more than 120 violations of the act of the enterprise was made more than 3 million in 278700 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions undertaken payment of this amount (over 99.3%) were satisfied, and the corresponding events are held to pay the remaining amount.
To provide consumers with reliable and quality power, a set of rules, " the rules of the use of electric energy accordance with the" special boxes , peaceful place for visitors to install and , on the other hand, the source said, speaking on the measures, the reconstruction of networks that are currently being implemented restoration work in the region is an important step towards ensuring a high level of energy safety and this work will be ongoing .
According to the report, in April of this year compared with total consumption is consumed in the same period last year, a decrease of 8,9 million kWh , 679 kWh. In particular , the constant private consumer group, 1,7 million kWh of electricity was used , and it is the consumption of 2013 kWh less than 203 thousand. Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by more than one percent. It should be noted that during the four months of the current year and the enterprise as a whole amounted to 34.8 million kWh of electricity consumed. As a result , compared with the same period in 2013 consumption 1,7 million kWh pay 2 percent. In particular, the consumption of private consumer group in comparison with the same period last year, an increase of 8.6 million kWh to 890 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by one percent.