Ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir. Belə ki, elektrik enerji sisteminin davamlı və tarazlı inkişafına yönəldilmiş bir sıra mühüm dövlət proqramları respublikanın digər regionları kimi ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda da uğurla həyata keçirilir. O cümlədən, ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyası da iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiya ötən dövrlərdə olduğu kimi, cari ilin 4 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərmiş və 581,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Onu da qeyd etymək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiya 2009-cu ilin noyabr ayında istismara verilmişdir. Burada hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbini və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmışdır.

Of all steps in a consistent and systematic manner as other sectors of the economy , sustainable development power system had a positive effect. Thus, sustainable and balanced development of the electric power system for a number of important government programs aimed at other regions of the country, and has been successfully implemented in the second industrial city of Sumgait. In particular, the total capacity of 525 MW, "Sumgait power plant" in Sumgait and Absheron economic development of energy security. Besides energy transmission and distribution systems play an important role in ensuring the stable operation.
According to the information given by Electric Energy Production Management to the Press – release of "Azerenergy" JSC, As in previous periods , the station , within 4 months of the current year in accordance with the dispatch schedule functioned 581.4 million kWh of electricity was produced .
Working with equipment to improve the efficiency of energy transmission and distribution systems , and regular work as a result of targeted measures to increase the production of electricity and other technical indicators have been achieved very good results on.
It should be noted that the issue of fire safety, as well as other objects in the spotlight. Workshops , office buildings and ancillary buildings equipped with fire fighting equipment , fire extinguisher dry grass and cleaned.
Recall that the plant was put into operation in November 2009. Each of the two gas turbines of 164 MW and 189 MW steam turbine.