Yeni generasiya güclərinin işə salınması ilə yanaşı şəbəkələrin tikilməsinə, yenidənqurulmasına və təmirinə də böyük diqqət yetirilir. Bu istiqamətdə nəzərdə tutulan layihələrin həyata keçirilməsi nəticəsində istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin dayanıqlığı və keyfiyyəti əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmışdır. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) kollektivi də istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün yarımstansiyalarda və elektrik verilişi xətlərində müvafiq yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirirlər.
Müəssisədən son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 110 kV-lik “Quba” yarımstansiyasının yenidən qurulması işləri ilə əlaqədar olaraq 35/10 kV-lik paylayıcı quruluşun tikintisində dəmir-beton konstruksiyalar quraşdırılmışdır. Eyni zamanda hər birinin gücü 40 MVA olan 1 və 2 saylı güc transformatorların boşaldıcıları müasir tipli boşaldıcı ilə əvəz edilmiş və paralel olaraq 2 saylı transformatorun digər avadanlıqları da təmir edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 35 kV-lik yeni “Təngəaltı” yarımstansiyasında isə hər birinin gücü 6,3 MVA olan iki güc transformatorlar quraşdırılmış, 35 və 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) binasının tikintisi başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda 35 KV-lik “Yeni Qəçreş” yarımstansiyasında da tikinti quraşdırma işləri əsasən başa çatdırılmış, bir ədəd 10 MVA-lıq güc transformatoru quraşdırılmış və 10 kV-lik QPQ-də 18 ədəd müasir tipli yuva yerləşdirilmişdir.
Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 330 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında 1 saylı 180 MVA transformator təmir edilmiş, 110 kV-lik “Siyəzən-Broyler” yarımstansiyasında isə II şim sistemində yağ açarı vakuum tipli açarla əvəzlənmiş və bir dəst müasir tipli cərəyan transformatoru da quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Siyəzən”, “Xaçmaz”, “Yalama”, “Qusar”, 35 kV-lik “III Beynəlmiləl” yarımstansiyalarında müxtəlif gücdə transformatorlarda, çıxış HX-lərin açarlarında, bölmələr arası avadanlıqlarda, xüsusi sərfiyyat transformatorlarında təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Yarımstansiya və EVX-lərin də texniki-istismar səviyyəsini yüksəltmək məqsədilə görülmüş tədbirlərdən söz açan mənbə onu da bildirdi ki, 330 kV-lik “Xaçmaz” və “Dərbənd”, 110 kV-lik “Çarxı”, I “Quba”, II “Ləzə” və digər hava elektrik verilişi xətlərinə (HEVX) baxış keçirilmiş və ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. O cümlədən, dəmir künclüklərlə metal dayaqların dayanıqlığın təmin edilmiş, 250-dən çox izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş və 1,4 km-ə yaxın xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda yeni 35 kV-lik “Təngəaltı” yarımstansiyasını qidalandıracaq HEVX-nin tikintisində sözügedən dövrdə 32 dayaq quraşdırılmış və 2,7 km-ə yaxın xətt çəkilmişdir.

Along with the launch of a new generation of  mains construction, reconstruction and repair of fixed attention. In this regard, the implementation of the stability and quality of electric power projects has been greatly improved. Like other objects "Khachmaz Regional Power Plant" (REN) on staff to provide consumers with the reliability and quality of electric power substations and transmission lines in the reconstruction and repair work is carried out.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of  "Azerenergy" JSC about carried out measures during last three months, 110 kV "Guba" in connection with the reconstruction of the distribution system substation 35/10 kV installed in the construction of reinforced concrete structures. At the same time, each with 40 MVA power transformer ship number 1 and 2 were replaced by modern pipelines and other equipment in parallel number of transformer 2 has been restored.
By the way , the new 35 kV "Tangaalti" with each of the two power transformers installed capacity of 6.3 MW , the distribution system 35 and 10 kW ( switching yard ) completed the construction of the building. At the same time , 35 kV " New Gachresh " in construction installation work was completed at the substation and power transformers installed in one 10 MVA and 10 kV switch yard 18 modern socket type .
It should be noted that during this period , 330 kV "Khachmaz" № 1180 MVA substation transformers have been renovated, 110 kV "Siyezen- Broiler vacuum type oil circuit breaker replaced, a second system and a set of advanced SIM current transformers are also installed.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 kV "Siyezen", " Khachmaz",  "Yalama",  "Gusar" 35 kV  the  "III Beynelmilel"  different power transformers, switches the output of HX units of equipment, maintenance , use of special transformers.
Lines and substations to improve the level of technical and operational measures talked about the source told him that kV "Khachmaz" 330 and "Derbent" 110 kV "Charkhi" the I "Guba", the second "Laza" and other power transmission lines (TL) controlled and resulting problem has been solved. In particular , the stability of the bearing rail streets  metal, over 250 insulators were replaced by new ones and 1.4 - kilometer line was restored. At the same time set a new 35 kV "Tangaalti" substation structures supports 32, installed in the supply lines and the line of 2,7 km .