Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, Qusar rayonunda da görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib. Bu haqda “Qusar Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Buna misal olaraq 10 KV-lik “Ləzə” HX-də yağ açarının yeni vakuum açarla əvəzlənməsini, 2 və 5 saylı “Şəhər” HX-nin cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsini və s. göstərmək olar. Ümumiyyətlə, bu məqsədlə bu ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik xətlərdə 20 dayaq dəyişdirilmiş, 50-dən artıq düzləndirilmiş, 1,7 kilometrə yaxın xətt təmir edilmiş və eyni uzunluqda xəttin qabariti bərpa edilmiş, 1.6 km-ə yaxın məsafədə trassa yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik şəbəkələrin 1,2 km-ə yaxın hissəsi təmir edilmiş, 30-a yaxın dayaq dəyişdirilmiş, 20-dən artıq dayaq düzləndirilmiş və digər analoji işlər həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə güc artımı ilə əlaqədar olaraq Kuzun və Quxur oba kəndlərində müvafiq olaraq gücü 100 kVA olan tranformator 160 kVA ilə, 180 kVA-lıq transformator isə 250 kVA-lıq transformator ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 65-dən artıq TM müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir.  Bununla yanaşı, TM-lərin əraziləri otlardan təmiz­lənib, ilkin yanğınsöndürmə va­si­tələrinə baxışlar keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yox­lanılmşdır. Onu da qeyd edək ki, hazırda tədbirlər planı davam etdirilir: dayaqlar yenilənir, xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənir, tranformatorlar təmir olunur.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər istehlak edilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişinə və elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına da öz müsbət nəticəsini göstərmişdir.  Belə ki, cari ilin I rübü ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 21,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 8,1 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhalinin payına düşür. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin I rübü ərzində ümumi istehlak 5,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 56 faizdən çox artmışdır. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə daimi əhali qrupu üzrə istehlak 1,3 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin mart ayında isə ümumilikdə 6,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmiş ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,6 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi ödənişdə mütləq 66 faizə yaxın artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 179 min kilovatsaata yaxın azalmışdır.

INCREASING OF PROFESSIONALISM IS IN THE CENTER OF ATTENTION
Transmission infrastructure to ensure effective and efficient delivery of electricity to consumers is essential for a sustainable basis. For this purpose , as well as other electrical region , scope was expanded . According to the information given by “Gusar Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC , consumers are now consistent measures to improve power supply . Thus, in order to strengthen the stability of power transmission lines and transformer substations, reconstruction, repairs were carried out . Example, 10 kV " Leze " TL replace oil switch new , 2 and 5 of the "City" of current transformers and replacement TL website . can be shown. Typically, for this purpose during the last three months of this year , 10 kV, 20 stands were changed more than 50 aligned, 1.7 km line was repaired and restored with the same length of line clearance, at a distance of about 1.6 km of road clean green mass . At the same time , about 1.2 km of 0.4 kV were repaired , replaced with 30 booths , stands, and more than 20 other similar studies have been conducted . It should be noted that due to power surge, and Hamlet sat “Qukhur”, “Kuzun” transformers  160 kVA, that in accordance with the capacity of 100 kVA, 180 kVA and 250 kVA transformer was replaced. At the same time, more than 65 different types of repairs carried out in TM. In addition, TP  clean grass area , a fire extinguisher and has been tested , storage equipment. It should be noted that the action plan is currently underway updated bearing clean green mass of land traversed by transmission lines , transformers repaired.
By the way, the measures taken to increase the level of technical equipment to pay the costs of electricity and prevent the illegal use of electricity has a positive result. Thus, during the first quarter of this year, a total of 21,6 million kWh of electricity was used , accounting for population 8.1 million kWh. Last year, in the first quarter of this year compared with the same period the total consumption by 5.1 million kWh , payment increased by more than 56 percent. Compared with the corresponding period in 2013 , a group of private consumption grew by 1.3 million kWh , while the absolute increase was about 2 percent .
It should be noted that in March this year, a total of 6,6 million  kWh of electricity was used in the corresponding period of the previous year , the consumption of more than 1.6 million kWh. Compared with the same period last year , an increase of 66 per cent was recorded in the absolute. In particular , the consumption of the population of 2.6 million kWh  As a result , compared to the same period last year and decreased consumption of 179 kWh.
Finally, it should be noted that increasing the level of professionalism attention. Emergency Preparedness For this , various training courses . Occupational health and safety at the proper level . Employees regularly requested for this purpose.