“AZƏRENERJI” ASC-DƏ ÜMUMILLI LIDER HEYDƏR ƏLIYEVIN ANADAN OLMASININ 91-CI ILDÖNÜMÜ QEYD OLUNDU
Mayın 7-də “Azərenerji” ASC-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları öncə inzibati binada Ulu Öndərin büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyaraq,  əziz xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Sonra tədbir Səhmdar Cəmiyyətin akt zalında davam etdirildi. Dəyirmi masa iştirakçıları ülü öndərin əbədi xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Tədbiri giriş sözü ilə açan “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyətinin müasir tariximizin mühüm və şərəfli mərhələsini təşkil etdiyini bildirdi. Belə ki, bu tarix dövlətimizin iqtisadi potensialının artmasına, çoxşaxəli inkişafına uğurlu yol açmışdır. O cümlədən,  Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin sürətli inkişaf dövrü də məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbər seçildiyi ildən başlanmış və Azərbaycanda müstəqil enerji sistemi fomalaşmış, dövlətimizin enerji təhlükəsizliyi təmin olunmuşdur.  Məhz onun şəxsi təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə 3500 MVt-a yaxın generasiya gücü işə salınmışdır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın elektrik enerjisi sisteminin qonşu dövlətlərin enerji sistemləri ilə sıx əlaqəsi təmin olunmuşdur. Bu, həm də ölkələrimiz arasında qarşılıqlı münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə, regionda sülhün, sabitliyin, təhlükəsizliyin qorunub saxlanmasına şərait yaradan ciddi amillərdən biridir.
Sonra Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə tədbirdə çıxış edərək,  Ulu Öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyətindən, müstəqil dövlət quruculuğundakı misilsiz xidmətlərindən bəhs edib.  Dahi şəxsiyyət və qüdrətli siyasi lider kimi Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki rolundan geniş söhbət açan millət vəkili Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulan və on ildən artıq bir müddətdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən dövlət quruculuğu siyasətinin bütün sahələrdə dövlətimizin təhlükəsizliyini tam təmin etdiyini vurğrlayıb, uğurlu iqtisadi siyasətin, o cümlədən enerji siyasətinin ölkəmizin dinamik inkişafına, xalqımızın rifahının daha da yüksəldilməsinə möhkəm zəmin yaratdığını bildirdi.
“Azərenerji” ASC-nin tədbirdə çıxış nümayəndələri həyatı boyu xalqına sədaqətlə xidmət etmiş Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni sahələrdə görülən işlər, əldə edilən nailiyyətlər barədə ətraflı danışdılar.

GREAT LEADER HAYDAR ALIYEV`S 91 st ANNIVERSARY WAS CELEBRATED IN AZERENERGY JSC
The measure devoted for Haydar Aliyev`s was held in "Azerenergy" JSC on May 7 th. First, members of the administrative building of the Great Leader laid a wreath and flowers at the bust , commemorated .
The event was continued in the auditorium of the company. Participants of the roundtable was a moment of silence in memory of the great leader forever. Opening the event was "Azerenergy JSC the president Etibar Pirverdiyev important and honorable history of national leader Heydar Aliyev in the contemporary socio-political activities , he said. Thus, to increase the economic potential of this date , paved the way for the successful multilateral development . In particular , the rapid development of the energy between leader Heydar Aliyev was elected head of the republic, and formulated independent energy system, energy security was provided. This is a personal initiative and under the leadership of its generating capacity of 3,500 MW was launched . In addition, the electric power system , power systems and had close relations with neighboring states . This , as well as the further development of bilateral relations, regional peace , stability and security is one of the important factors that should be preserved.
Speaking at the event , the state activity of great leader Heydar Aliyev change, creation of an independent state, spoke about the unique services. Great personality and a wide range of powerful features as the political leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev spoke about the history of the Great Leader was founded MP for more than ten years , and continued by President Ilham Aliyev in all areas of construction policy stressed providing security , successful economic policies , including development of energy policy , said that a solid foundation for further improving the welfare of our people .
"Azerenergy" JSC, company representatives at the event throughout the life of the people served by the leadership of Heydar Aliyev, at all times , political, economic , social and cultural spheres of work , spoke about the achievements .