Enerjisistemdə dayanıqlığın yüksəldilməsi, enerji təchizatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır. Bu baxımdan, Göygöl rayonunda da mühüm işlər görülmüşdür. Rayon ərazisində elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri yenidən qurularaq inventarlaşdırılmış, istehlakçıların uçotu dəqiqləşdirilmiş, yarımstansiyalar, transformatorlar kodlaşdırılmışdır. Aparılan islahatlar nəticəsində şəbəkə üzrə istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin ödənişində ciddi irəliləyiş əldə edilmişdir.
“Göygöl Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 10 və 6 kV-lik xətlərin 1,2 kilometrində əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin 2,5 kilomertində müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. Bütün bunlarla yanaşı 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə ümüumilikdə 15-dən artıq dayaq dəyişdirilmiş və 265-dən artıq sayğac quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə ümumi gücü 33 MVA-ya yaxın olan 80-dən artıq transformator məntəqəsində müvafiq təmir işləri aparılmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda qeyd edilir ki, həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə, eyni zamanda kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır. Belə ki, cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 97 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 386 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 23,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 86 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, 2014-cü ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 24 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 24,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir. Qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, qalıq debitor borcu olan istehlakçılara müvafiq qaydada xəbərdarlıq edilərək qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülür. O cümlədən bir istehlakçının sənədləri hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən daxil olan digər bir məluma görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin mart ayında 8,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 3 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 833 min kilovatsaata yaxın, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə 418 min kilovatsaatdan çox artmışdır. Eyni zamanda daimi əhali qrupu üzrə ödəniş ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 26 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur.

DECREASING OF LOSSES ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Purposeful measures are taken in the line of increasing of energy stability and much more improving of energy supply. In this regard, considerable work has been done. District lines, transformer substations reconstructed inventory, accounting, these consumers, substations, transformers coded. Energy consumption in the network in the country, there was significant payment execution.
According to the information given by "Goygol Electric Network" to the Press – release of "Azerenergy" JSC,  the company during the last three months of this year , 10 and 6 km of 1.2 kV was carried out repairs. At the same time, 0.4 kV, 2,5 km various types of maintenance work has been carried out. In addition to these generally 10, 6 and 0.4 kV over 15 stands were changed and more than 265 meters. It should be noted that, with a total capacity of 33 MVA transformer stations and 80 were conducted in accordance with the repair.
It should be noted that the information provided by the source, repair and restoration work carried out in order to further enhance the operation, but also plays an important role in the prevention of commercial losses . Thus, during the first quarter of this year, during a raid by 97 consumers were observed included 386 kWh of electricity was restored to 23,2 manat use value . Actions carried out in 86 % of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount. In particular, in March 2014 , during a raid on 24 violations were from 5.1 to 24.3 kW of electric power was restored allowed value . The report of this sum was repaid. Classification of violations based on the information we obtained through the use of external power is still dominated by the state. According to information provided by the source , the debtor is obliged warning to consumers of legal action taken accordingly . Documents sent to law enforcement agencies , including the consumer.
According to one informed source, in March this year to 8,8 million kWh of electricity was used , of which more than 3 million people belong to the group. As a result , compared with the same period in 2013, total consumption of 833 kWh, 418 kWh increased by more than a constant private consumer group . At the same time, the fee for the resident population over the same period last year increased by 5 percent. It should be noted that the area service company in the first quarter of this year ,has been used a total of 26 million kilowatt-hours of electricity, compared to the same period last year, more than 2.9 million kWh. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, an increase of 1,5 million kWh more than 8 million. The absolute increase was 8 percent.