“Azərenerji”nin bütün strukturlarında olduğu kimi, “Qobustan” elektrik şəbəkəsində (EŞ) də istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə son üç ay ərzində EŞ-nin xidməti ərazilərində olan transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində (EVX) uğurlu yenidənqurma və təmir-bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
“Qobustan EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri sırasına 10 və 0,4 kV-lik “Şəhər”, “Nabur”, “Cəyirli” və digər hava elektrik xətləri daxildir. Mənbənin bildirdiyinə görə, burada dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün bir sıra müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri görülüb. Burada aparılan yenidənqurma işlərinə yeni SİP kabellərinin quraşdırılması və təmiri də daxildir. Ümumilikdə, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində 2,5 kilometrdən artıq SİP kabel xətti çəkilmiş, 2,3 kilometrə yaxın xətt dəyişdirilmiş, və 170-dən artıq sayğac quraşdırılmışdır. EŞ-dən bildirildiyinə görə, buradakı təmir işlərinə həm də transformator yağlarının əlavə edilməsi, ayrıcıların dəyişdirilməsi də daxildir. Ümumilikdə, sözügedən dövrdə balans mənsubuyyətinə aid olan 10-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata leçirilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, təmir-bərpa işləri davamlı olaraq yerinə yetirilir və istehlakçılar enerji təchizatı sarıdan heç bir problemlə üzləşmirlər. Müəssisədən bildirdilər ki, enerji daşıyıcıların fəaliyyətinin yüksək səviyyədə davamlılığı məqsədilə atılan addımlar ənənəvi olaraq davam etdirilir ki, bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Qeyd edək ki, burada cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 54 istehlakçının (bunun 53-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 25,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 24,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,5 min manartdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə 83 (bunun 80-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 71,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 70,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 72 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 1,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 148 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 12 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 88 min kilovatsaata yaxın azalaraq 1,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin I rübü ərzində isə burada 5,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 455 min kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 202 min kilovatsaatdan çox azalaraq 3,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2,4 faiz olmuşdur.

QUALITY INDICATORS ARE MUCH MORE IMPROVED AT THE NETWORKS
"Azerenerji" JSC as in all the structures, "Gobustan" electric network (EN) to improve electricity supply in the last three months of service given in transformer substations and transmission lines (TL), a successful reconstruction and repair of restoration work was carried out.
According to the information given by Gobustan” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, During the last three months of this year , the list of reconstruction and repair work carried out on the 10 kV and 0,4 " Sheher", "Nabur", "Jayirli" and other overhead power lines . According to the source, to stability , reconstruction work has been done in a number of different purposes. Here, reconstruction and repair work includes the installation of a new SIP cables. In general, the service company grounds SIP cable was installed 2.5 km , 2,3 km line has been changed, and more than 170 meters. According to EN repairs , as well as the addition of transformer oil, which also includes the replacement of disconnectors. In general, the balance between responsibility  more than 10 different types of repairs were operated. Finally, it should be noted that repair work is performed on a continuous basis , and the consumers have no problems in the power supply. Entity that the sustainability of energy resources, a high level of steps taken in order to continue this tradition, which in turn plays an important role in preventing interference with the scheme meters.
It should be noted that in March this year during a raid by 54 consumers ( 53 consumers (population ) belong to the group ), violations of rule of electric power of 25,2 kWh ( 24.6 kWh more than it consumers (population) belong to the group) allowed electricity was restored in 1500 manartdan use value . It should be noted that the company during the first quarter of this year, 83 ( 80 percent of consumers ( population) belong to the group ) and 71600 Fouls kWh (70.8 kWh than consumers (population ) belong to the group ) allowed electricity was restored to 4, 4 manat use value . Actions carried out in 72 per cent of this amount has been repaid , and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity .
The source also said that the area office of the company in March this year to 1.8 million kWh of electricity was consumed, the consumption of the previous year and more than 148 000 kWh. Total payments over the same  period last year increased by 12 %. In particular, private consumption 88 kW, compared to the same period last year , a decrease of 1,2 million kWh. The absolute increase was about 2 percent. According to information provided by the source, during the first quarter of this year to 5.6 million kWh of electricity used. As a result, the consumption of 455 kWh, compared to the same period last year, increased by 6 percent payment. In particular, private consumption was more than 202 thousand compared to the same period last year, a decrease of 3.5 million kWh. The absolute increase was 2,4 percent.