Ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisini xarakterizə edən əsas amillərdən biri də bölgələrin davamlı və tarazlı inkişafına nail olunması ilə bağlıdır. Belə ki, “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” Azərbaycanda regional inkişafın təməlini qoymuş, bölgələrdə iqtisadi fəallığı canlandırmışdır.  Ümumilikdə, ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin işinə də müsbət təsir göstərmişdir.  Belə ki, elektrik enerji sisteminin davamlı və tarazlı inkişafına yönəldilmiş bir sıra mühüm layihələr respublikanın digər regionları kimi Şirvanda da uğurla həyata keçirilir. Belə uğurlardan biri də ötən il istismara verilmiş, ümumi gücü 780 meqavat gücündə olan “Cənub Elektrik Stansiyası”dır.
Sözügedən stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə  daxil olan məlumata  görə, cari ilin mart ayında stansiyada 434,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində bu rəqəm 1 milyard 213,3 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda yanğına qarşı əks-qəza məşqi də keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiya ötən ilin iyul ayının əvvəlində istismara verilib. Enerji təhlükəsizliyi prinsipinə görə digər analoji stansiyalardan fərqli olaraq, bu stansiyada üç yanacaq növündən - qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsinə imkan verən texnologiyalar tətbiq edilmişdir. Bu stansiyanın Abşeron yarımadasının və cənub bölgəsinin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin daha da dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

One of the main factors that characterize the socio-economic development of the regions related to the achievement of sustainable and balanced development. Thus, the "State Program on social - economic development of the regions of Azerbaijan Republic "laid the foundation for regional development, regional economic activity revived. In general, all the steps taken in a consistent and systematic manner, as well as other sectors of the economy has had a positive impact on the grid. Thus , sustainable and balanced development of the energy system in other regions of the country , as well as a number of important projects have been successfully implemented in Shirvan. One such success was put into operation last year, with a total capacity of 780 megawatts, "Janub Electric Plant".
According to the information given by mentioned power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 434,3 million kWh electric energy was produced. It should be noted that during the first quarter of this year , the figure was more than $ 1 billion 213.3 million .
By the way , as well as other objects , the issue of fire safety in the spotlight. Thus, workshops , office buildings and ancillary buildings, fire-fighting equipment has been tested , cleaned the area , which can cause a fire. At the same time, against the fire was an accident in training.
This plant was commissioned in early July last year. Unlike other similar stations on the principle of energy security, station , three types of fuel - gas, fuel oil and diesel fuel , which allows the use of techniques that have been applied. The station is the southern region of the peninsula, and strengthening energy security, energy transmission and distribution systems play a vital role in ensuring sustainable and stable operation .