“Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma və təmir-tikinti işləri cari iln son üç ayında da uğurla həyata keçirilmişdir. Belə ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Dəhnəxəlil”, “Pirkəkə” və digər EVX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 4,5 kilometr xətt də təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik xətlərin isə 7 kilometrə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Buraya şəhərin “20 yanvar” və “İstiqlal” küçələrində, “Aralbir”, “Yuxarı Ləki” və s. kəndlərdə olan 0,4 kV-lik xətlər aiddir. Qeyd edək ki, təmir işləri TM və KTM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, hesabat dövründə balans mənsubiyyətinə aid olan 6 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümüumi gücü 1 MVA-dan artıq olan üç transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Onu da qeyd edək ki, hazırda mövsümə hazırlıq çərçivəsində həm yarımstansiyalarda, həm transformator və komplekt transformator məntəqələrində, həm də xətlərdə cari və əsaslı təmir işləri davam etdirilir.
“İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 53 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə burada 50-ə yaxın qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 153,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 9,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 6,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 888 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 514 min kilovatsaatdan çox artaraq 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə istehlak 21,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 9 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 12,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da 2013-cü ildəki istehlakdan 1,3 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü illə müqayisədə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Sonda onu da bildirək ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

According to the information given by “Aghdash Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, in order to further improve the quality of services provided to consumers in the reconstruction and repair work was carried out successfully during the last three months of filming . Thus , the company owned 10 kV "Dahnakhalil", "Pirkeke" and other various types of repair work carried out in the TL, including 45 km line was restored. At the same time , 7 km of 0.4 kV were restored. These include "20 January" and independence in the streets, "Aralbir", " Yukhari Leki" and so on. 0,4 kV, which dates back to the villages. Note that the repair work was implemented in TP and CTP. Thus, during the reporting period TP owned 6 different types of repair work carried out and three total capacity of 1 MVA have been renovated and connected to the network. It should be noted that, in preparation for the season as well as substations and transformers and transformer stations, and repair work is continuing on the current line.
"Reduction of the number of victims is one of the major challenges facing us. Relevant measures in this direction are continuing on a regular basis," - said the source told him that in March this year during a raid in violation of regulations 16 electricity consumers. Discovered violations of rules were acted, and 53 kWh of electricity was restored allowed in 3200 manat use value. The report of this sum was repaid. According to the source, it should be noted that in the first quarter of this year there were 50 violations were made. Relevant reports about 153,300 kWh of electricity was restored allowed to 9,2 manat use value. In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year, part of the debtor's debt was repaid.
The source also said that the area office of the company in March this year to 6.8 million kWh of electricity consumed, consumption of 888 kWh more than in the same period last year . The total amount of payments compared to the same period last year increased by 7 percent . In particular , the consumption of private consumer group was more than 514,000 over the same period last year , an increase of 3.8 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 9 percent. It should be noted that in the first quarter of this year was more than the consumption of 21.2 million kWh. As a result, compared with the same period in 2013 to 2.1 million kWh of consumption , payment shall be increased by 9 percent. In particular , the consumption of private consumer group was more than 12.8 million , or 1.3 million more than the consumption in 2013. In 2013 year was increased by more than 8 percent over .
By the way, the issue of fire safety in relation to climate change in the spotlight. TP and CTP equipment with a capacity of dry grass on the bottom of the fat-free and fat in shells were under control, which could cause a fire in the dry grass and clear. Note that at the end of next season to a successful conclusion the energy suppliers are trying to perform all the duties .