İSTİSMAR SƏVİYYƏSİNİ YÜKSƏLTMƏK ÜÇÜN...
“Azərenerji” ASC-nin tərkibindəki rayon və şəhər enerji təchizatı müəssisələri cari ilin birinci rübünə yekun vurublar. Bu müddətdə elektrik enerjisinin istehlakçılara daha da dayanıqlı və keyfiyyətli ötürülməsi, xətt və avadanlıqların, yarımstansiyaların istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün zəruri tədbirlər görülüb.
“Agcabədi Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Agcabədi respublikasının inkişaf etmiş iqtisadi rayonlarından biridir. 2014-cü ilin ötən üç ayı ərzində rayonda şəbəkəyə 1085 yeni istifadəçi qoşulub. Onlar müvafiq qaydada sayğac-uçot komplekti ilə təchiz ediliblər. Bununla yanaşı, şəbəkə üzrə 280-ə yaxın sayğac yenisi ilə əvəz olunub. Rayon ərazisində 20 transformator təmirdən çıxarılıb. Birinci rübdə enerji təsərrüfatının 10 və 0,4 kV-lik xətlərində 20-yə yaxın dayaq yenisi ilə əvəzlənib. 440 metrdən artıq SİP kabel çəkilib. 35 kV-lik hava xəttinin 2 dayağı və AS-95 markalı 720 metr naqil dəyişdirilib. Həmçinin 700 metr AS-50 markalı naqil 10 kV-lik xətdə yenisi ilə əvəz olunub.
“Tovuz Elektrik Şəbəkəsi”ndən əldə edilən məlumatda qeyd edilir ki, rayon mərkəzində və kəndlərdə son üç ay ərzində 130-dan artıq birfazlı sayğac quraşdırılıb. 260-a yaxın sayğac isə yeniləri ilə əvəzlənib. 6-10 kV-lik dayaqlardan 25 ədədi dəyişdirilib. Həmçinin 6-10 və 0,4 kV-lik EVX-in 7 kilometri təmir olunub və 34 transformator məntəqəsi təmir edilib. Mənbənin verdiyi digər məlumata görə, hava elektrik xətlərində də cari və əsaslı təmir işləri görülüb. 110 kV-lik "Tovuz" yarımstansiyasındakı 16 MVA-lıq transformatorun 6 kV-lik giriş yag açarının, 35 kV-lik "Tovuzçay", "Qovlar", "Yuxarı Öysüzlü" hava xətlərinin yağ açarlarının təmiri həyata keçirilib. Bununla yanaşı, 110 kV-lik "Qovlar" yarımstansiyasında 10 kV-lik "Dönük Qırıqlı", "İbrahimhacılı", "Alakol" hava xətlərinin yağ açarlarının təmiri də baş tutub. 35 kV-lik "Ağdamkənd" yarımstansiyasında 6 kV-lik "Ağdam" hava xəttinin yağ açarları əsaslı təmir olunub.
35 kV-lik "Əhmədabad", 110 kV-lik "Günəşli", 35 kV-lik "Mülüklü", 35 kV-lik "Tovuzçay", 35 kV-lik "Qandallar" yarımstansiyalarından çıxan müxtəlif istiqamətli hava xətlərinin də yağ açarları təmirdən çıxarılıb.

FOR INCREASING OF EXPLOITATION LEVEL…
"Azerenergy" JSC in the district and the city in the first quarter of this year, the final hit of energy. This process is more stable and reliable transmission of electricity to consumers, lines and equipment, as well as the necessary measures have been taken to improve service levels substations.
According to the information given by “Aghjabadi Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, Agdjabadi is one of the main regions of the country. Over the last three months of 2014 new users joined the network in 1085. They were equipped with a set of financial statements in accordance with the meter. In addition, the network of nearly 280 meters were replaced with new ones. 20 transformers were repaired in the region. In the first quarter of 0.4 kV power lines 10 and 20 have been replaced by new ones. SIP cable was 440 meters. 2 kV rack 35 and AS- 95 was changed to 720 m of cable . Furthermore, the wires 700 feet AS- 50 was replaced by a new line 10 kV .
"Tovuz electrical network " comes from the same source said that the villages in the region and in the last three months, more than 130 single-phase meters. 260 meters were replaced with new ones. 6-10 kV changed the number is 25. Also 6-10 and 7 km from the 0.4 kV transformer stations have been renovated and 34 have been renovated. According to a source other overhead power lines have been restored, renovated and improved. 110 kV "Tovuz " s/s 6 kV 16 MVA input circuit fat , 35 kV, " Govlar ", "Top Oysuzlu" Air Line Oil has been refurbished . In addition, the 110 kV "Govlar " 10 kV "Hetemler", "Ibrahimhajili", " Alakol " was held in the air lines, repair of oil circuit breaker . 35 kV "Agdamkend" 6 kV "Agdam" Air Line oil circuit breakers have been renovated.
"Ahmedabad", 110 kV, "Guneshli", 35 kV "Muluklu" 35 kV "river", 35 kV " shackles " lines into the atmosphere from the substation to the oil circuit breakers have been renovated.