TƏMİR – SAZLAMA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi generasiya mənbələrindən biri olan “Xaçmaz” elektrik stansiyasının respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu vardır. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin I rübü ərzində 82,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.  Qeyd edək ki, cari ilin mart ayında isə burada 28,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügedən dövrdə elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, son üç ay ərzində stansiyada mühərrik-generatorlarda təlimata müvafiq növbəti texniki qulluq işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən onların köməkçi avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğın təhlükəsizliyi vəziyyətinə baxış keçirilmiş, o cümlədən yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda yanğınsöndürmə su sisteminin boruları və onun armaturları da yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, əməlyyat heyətinin işinə nəzarəti gücləndirmək, onların bilik səviyyəsini artırmaq məqsədilə bütün növ təlimatlar keçirilmiş, bilik yoxlamaları aparılmış və əks qəza məşqləri keçirilmişdir.  Xatırladaq ki, ümumi gücü  87 MVt olan “Xaçmaz” elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

REPAIR – MENDING MEASURES WERE IMPLEMENTED
“Khachmaz power plant” which is one of generation sources where modern technology applied plays the main role in improving of electric energy supply of northern region. Implementation of improvement station in the quantity and quality of power supply in the region, but also plays an important role in increasing the stability of the system. Station to increase the level of technical equipment to ensure safe and efficient operation is performed on a regular basis to the measures envisaged, including technical reviews in a timely and prompt action is necessary. As a result, all the devices on the station in a good condition. Currently devices operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 82,3 million kWh electric energy was produced at the power plant during the I quarter of the current year. Lets` noted that, about 28,7 million electric energy was produced there in March of the current year.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems , regular work , and as a result carried out targeted measures to improve the technical and economic parameters of the power plant are satisfactory.
According to information provided by the source , during the last three months of the engine generator at the station the next maintenance is carried out in accordance with the instructions , as well as auxiliary equipment of different types of repair work carried out .
Incidentally , as well as other objects of the focus of fire safety. Thus, workshops , office buildings and ancillary buildings for the presence of terms of fire safety, including fire-fighting equipment were inspected, cleaned the area , which can cause a fire. At the same time the fire water system pipes and fittings checked and defects have been eliminated.
Finally, it should be noted that the work to strengthen supervision of operations , in order to enhance their knowledge in all kinds of guides , knowledge tests were conducted and training accident. Recall that the total capacity of 87 MW " Khachmaz " power plant consists of 10 units.