Ötən illərdə olduğu kimi bu qış aylarında da yüksək dağlıq relyefə malik Balakən rayo­nu ərazisində elektrik enerjisi təminatında heç bir ciddi problem yaşanmamışdır. Hazır­da rayon elektrik şəbəkəsində yay möv­sümü ilə əlaqədar nəzərdə tutulan tədbirlər planının icrasına başlanılmışdır.
“Balakən Elektrik Şəbəkəsin­dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, cari ilin İ rübü ərzində 10 kV-lik “Sənaye”, “Konserv”, “Dəmir yolu” və digər elektrik verilişi xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçıvısindı həmin bu xətlərin 2,3 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə Balakən şəhəri və rayonun Hənifə, İtitala, Püştətala kəndlərində 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin isə bir kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədilə 55 transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir.
2014-cü ilin mart ayında müəssisə üzrə 3,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 60 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2,3 milyon kilovatsaata və 76 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə isə mütləq artım 7 faizə yaxındır. Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 11,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 7,3 milyon kilovatsaatdan  çoxu daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 383 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 250 min kilovatsaatdan  çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, istehlakçıların sayğac-uçot komplektinə baxış keçirilən zaman aşkar edilən qayda pozuntularına görə,  cari ilin mart ayında 45  istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 32,6 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.  Hesabat ayında həmin bu məbləğin 83 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin I rübü ərzində isə burada 100-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 85,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir.  Onlar texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

As in previous years, the highest mountain in the winter months in the Balkan DIS ¬ relief supply in the region, there were no serious problems. Ready for spring plowing in the electrical network to be executed in connection with the proposed action plan.
According to the information given by “Balaken Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 10 kV during the first quarter of this year, "Senaye", "Conserv", " Demir yolu", and other power transmission lines of different types of repairs carried cərcıvısindı 2,3 km of these lines have been repaired . At the same time, the city and the Balkan region Hanifa, Ititala, village Pushtala 0.4 kV TL were repaired within one kilometer.
Note that, in order to deliver power supply transformer 55 (TM) was carried out under different conditions.
It should be noted that the measures implemented have a positive impact on other technical and economic indicators .
In March 2014 , 3.6 million kWh of electricity was used by the company, that the consumption of 60 thousand more than in the same period last year . Payment in comparison with the same period last year increasing more than 5 %. In particular , the data for a population of 2.3 million kWh and 76 kW min. Close to 7 percent absolute increase in wages. Incidentally, the area was used service company in the first quarter of this year, 11.6 million kWh of electricity, of which more than 7.3 million relates to private consumer group . As a result , compared with the same period in 2013 , total consumption of 383 kWh, the payment should be increased by 5 percent. In particular , the consumption of the population , compared to the same period last year increased by 250 thousand kWh, while the absolute increase of 5 percent.
It should be noted that at the time meter full account of consumers - for himself for breaking the rules , in March this year , 45 violations of the rules of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and 32.6 kW power was restored allowed 2 manat use value . In the report , 83 percent of this amount was repaid . According to information received from the source in the first quarter of this year, more than 100 have been found. As a result, 85,1 kWh of electricity , the use value of more than 5.1 . In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year , part of the debtor's debt was repaid .
Finally, it should be noted that the focus on health and safety. To raise the level of professionalism of attention . They are instructed on safety and health .