“Lerik Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı ötürülməsini və paylanmasını təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirləri uğurla yerinə yetirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə, eyni zamanda tranformator məntəqələrində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 120 metrdən artıq koaksial kabel çəkilmiş, 0,4 kV-lik xətlərin 750 metrində isə əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik xətlərin 4,8 kilometrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və iki ayrıcı quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə ümumilikdə 120-dən artıq dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 7 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda da davam etdirilir”,- deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 8,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 510 manatlıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 44 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatına və istehlakçı qrupun gəldikdə isə, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, müəssisə üzrə cari ilin mart ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 171 min kilovatsaata yaxın artaraq 1,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 13 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 890 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 15 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 4,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 603 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2,9 milyon kilovatsaata və 181 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 1,5 faiz artmışdır.

STRONG BASE IS CREATED FOR STABILITY
Intended technical measures are successfully carried out for supplying of much more quality and stabile transmission of electric energy to the consumers of “Lerik Electric Network”.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, during the last three months of the year , relating to 10 and 0.4 kV networks and transformer points ( TP ) were conducted under various conditions. Thus, in the reconstruction of the smart meters were reconstructed basket style coaxial cable input meters, 120 meters, 750 meters in 0.4 kV. At the same time, 4.8 km of 10kV and two different types of repairs carried out in the assembled differential. Besides all this, a total of 120, 10 and 0.4 kV lines have been replaced by new and more . It should be noted that at this time, TM - 7 were performed at different conditions.
"All of them, in order to prevent violations of the rule of power , much has been done and is still going on ," - said the source told him that in the current year in the first quarter and 8.5 were found during a raid 2 manat use value of about 510 kWh electricity has been restored. 44 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity.
With regard to the classification of violations and consumer groups, through the use of external power and most of the violations found there consumers (population ) group .
According to the report, in March this year, the total consumption of 171 kWh, compared to the same period last year consumed more than 1,5 million was raised. Payment in comparison with the same period last year increased by 13 %. In particular, the constant private consumer group was 890,000 kWh of electricity consumed in the same period in 2013, the consumption of more than 1,5 million . Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by more than 3 percent. It should be noted that during the first quarter of the year , there was used a total of 4,9 million kWh. As a result, compared with the same period in 2013 , 603 thousand kWh consumption, payment shall be increased by 10 percent. In particular, the constant private consumer group, these figures were 2,9 million kWh and 181 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 1,5 percent.