YARDIMLI EŞ DƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
İstehlakçıları daha da  dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə  təchiz etmək, yarana biləcək hər hansı bir qəzanın qarşısının vaxtında alınması məqsədilə  digər rayonlarda olduğu kimi, Yardımlı rayonunun da paylayıcı elektrik şəbəkələrində müvafiq yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilir. Nəticədə istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə və təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, eyni zamanda itkilərin, ən əsası isə kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasına nail olunur.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Yardımlı Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan paylayıcı elektrik şəbəkələrində yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir. Belə ki, cari ilin I rübü ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 10-dan artıq transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan elektrik verilişi xətlərindən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində sözügedən xətlərin 4,7 kilometrə yaxını əsaslı və cari təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 3 kilometrində təmir işləri həyata keçirilmiş və müəyyən məsafədə hava xətləri SİP markalı kabellə əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə ümumilkdə 30-a yaxın dayaqda yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda isə qeyd edilir ki, cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 36 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 141,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 25 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin mart ayında 8 qayda pozuntusu  faktı aşkar olunmuş, 22,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 66 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisə üzrə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 134 min kilovatsaat çoxdur.  Ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ödəniş mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəticilər müvafiq olaraq 1,2 milyon kilovatsaata və 73 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizdən çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, müəssisə üzrə cari ilin I rübü ərzində isə ümuni istehlak edilmiş elektrik enerjisinin miqdarı 5,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 856 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən daimi əhali qrupunda istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 604 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,9 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur.

Consumers to make more sustainable and reliable electricity supply in order to prevent any emergency that may arise, as in other regions, the distribution of electricity in the region of reconstruction and repair work is carried out Yardimli. As a result, improve the quality and security of electricity supply to strengthen, as well as losses, and most importantly, the prevention of commercial losses is achieved.
According to the information given by “Yardimli Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, electric distribution networks owned by reconstruction and repairs company focused underway. Thus, during the first quarter of this year, more than 10 transformer substations belonging to different types of repair work carried out.
Note that the repair work was implemented in the field of power transmission lines . Thus, the period of 10 kV was carried out in the framework of different types of repairs and repair lines were about 4,7 km. At the same time, 3 km of 0.4 kV and at a certain distance from overhead lines carried out repair work has been replaced by SIP brand cable. All of them, usually at 0,4 kV and 10 were replaced by the new 30.
It should be noted that while the information provided by the source, during a raid in the first quarter of this year full of 36 consumers were discovered more than 141,4 thousand manat use value losses of electricity has been restored to 8,5. Actions carried out in 25 % of this amount has been repaid, and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity . It should be noted that in March this year, was found in violation of  8, 22.5 kWh of electricity, use a value greater than 1,3. In the report, 66 percent of this amount was repaid .
The source also said that in March this year to 1,6 million kWh of electricity was used by the company, that the consumption of 134 thousand more than last year. Compared with the same period last year increased by more than 6 percent  of pay. In particular , the constant private consumer group in accordance with indicator 1,2 million kWh and 73 kWh thousands. The absolute increase was 3 percent. By the way, in the first quarter of this year in the amount of total 5,1 million kWh used . As a result , compared with the same period in 2013 increased total consumption of 856 kWh, while the absolute increase of 10 percent. Group, including private consumption , compared with the same period in 2013, an increase of 604 thousand kWh to 3.9 million kWh, while the absolute increase was 9 percent.