“AZƏRBAYCAN İES”: BİRİNCİ RÜBÜN YEKUNLARI
Ölkə energetikasının flaqmanı sayılan “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda 2014-cü ilin birinci rübü uğurla yekunlaşıb. Hesabat dövründə enerji blokları və avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində qrafikə uyğun işlər davam etdirilmişdir. Bununla yanaşı, texniki tələblərə uyğun olaraq aparılmış profilaktiki yoxlama və sazlama-sınaq işləri nəticəsində stansiyada enerji blokları və avadanlıqlarının dayanıqlı və qənaətli iş rejimləri təmin edilib. Dispetçer yük qrafikinə əməl olunmaqla enerji istehsalı üzrə verilən tapşırıqları artıqlamasilə yerinə yetirilib.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, burada rüb ərzində 2 milyard 119,4 milyon kilovatsaat enerji istehsal edilərək ölkə enerjisisteminə ötürülüb. O cümlədən, nur istehsalçıları mart ayında isə 766,7 milyon kilovatsaatdan çox enerji istehsal ediblər.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügüdən dövrdə də elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, hazırda stansiyada 6 enerji bloku işdədir və dispetçer yük qrafikinə uyğun olaraq sutka ərzində orta hesabla 25-27 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilir. Bir enerji bloku ehtiyatda, 5 nömrəli enerji bloku isə əsaslı təmirdədir.

AZERBAIJAN TPP: THE RESULTS OF THE FIRST QUARTER
What is the flagship energy "Azerbaijan TPP " countries have successfully completed in the first quarter of 2014. During the period of technical equipment to improve the energy blocks and continued according to schedule. Moreover, in accordance with the technical requirements of the inspection and test equipment as a result of power units station and durable and economical working conditions were provided. Dispatch loads of energy in accordance with the schedule, tasks were carried.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 2 milliard 119,4 million kWh electric energy was produced for energy system of state during a quarter. In particular , manufacturers of light produced until March 7,667 billion kWh of energy .
Working with equipment to improve the efficiency of energy transfer and distribution of regular work , and as a result carried out targeted measures to improve the specified period were obtained electricity production and other technical indicators for the best results .
The source also said that the dispatcher on duty in six power units in accordance with the schedule of freight an average of 25-27 million kWh of electricity per day is produced. Reserve power supply, refurbished unit number 5.