Postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən biri də “Şəki” elektrik stansiyasıdır. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji”  ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin I rübü ərzində burada 79,7 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən mart ayında isə enerji obyektində 24,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki,  avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin I rübündə də stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, tələbatçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində son üç ay ərzində stansiyada mühərrik-generatorlarda təlimata uyğun növbəti texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və daimi nəzarətdə saxlanılır.
Sonda onu da qeyd edək ki, işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir. Müəssisənin işçi personolı tərəfindən iş yerlərində sanitar gigiyena normalarının tələblərinə, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası qaydalarına ciddi riayət edilmişdir. Xatırladaq ki, 10 aqreqatdan ibarət olan bu elektrik stansiyasının ümumi gücü  87 MVt-dır.

TECHNICAL SERVICE IS IMPLEMENTED
Small power in the country for the first time in the post-Soviet space, based on the concept structure of piston engines and generators provide generating capacity was built and put into operation. One of these objects is "Shaki Power Plant". Currently devices operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 79,7 million kWh electric energy was produced there during the I quarter of the current year. More than 24,2 million kWh electric energy was generated at energy object in March of the current year.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, stability and maintenance of transmission and distribution systems work carried out targeted measures to raise the level of the first quarter of this year as a result of the poor economic performance of the plant results were obtained with other methods.
According to information provided by the source, all units at the station in good condition. To ensure a high level of operational and technical issues carefully, technical reviews in a timely and prompt action is necessary. Thus, in order to ensure a high quality and stable engine power generators at a power plant in the last three months following maintenance was performed in accordance with instructions.
It should be noted that, like other businesses, the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump unit, water pipes and other equipment to verify the defects have been eliminated and are under constant supervision.
Finally, it should be noted that the work to improve the working conditions of employees. Personal health standards for employees in the workplace, occupational health and safety rules are strictly enforced. Recall that the power plant, consisting of 10 units with a total capacity of 87 MW, respectively.