Son dövrlər “Sabirabad Elektrik Şəbəkəsinin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Rayonun bütün istehlakçı qrupları sutka ərzində daha dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
“Sabirabad” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məq­sədilə paylayıcı şəbəkələrdə həyata keçirilən yenidənqurma işləri cari ilin I rübündə də uğurla davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik II-III “Şəhər”, “RTS”, “Kovlar” və s., 6 kV-lik “Ətcələr”, “Həşimxanlı” hava xətlərinin ümumilikdə 6 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda rayonun Kürkəndi, Xəlfəli, Şəhriyar və digər bir neçə kəndlərində, həmçinin Sabirabad şəhər ərazisində onlan 0,4 kV-lik xətlərin isə ümumilikdə 8 kilometrə yaxını əsaslı və cari təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, bütün yarımstansiyaların və transformator məntəqələrinin ərazisi quru otlardan təmizlənib, transformatorların yağ tutumlu avadanlıqlarında yağın səviyyəsi normal səviyyəyə çatdırılıb, həmçinin yağ sızmalarının qarşısı alınıb.  50-dən artıq müxtəlif gücdə transformator əsaslı təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib, boşalmış naqillər dartılmış və dayaqlar düzləndirilmişdir. Mənbə onuda bildirdi ki, hazırda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər davam etdirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar elektrik enerjisindən istifadə hallarına da təsadüf edilir. Belə ki, cari ilin I rübü ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı  530 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş,  1 milyon 501,1 min kilovatsaatdan artıq iti­rilmiş elektrik enerjisinin 90,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bər­pa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin məb­ləğin 80 faizdən artıq his­səsinin ödənişi təmin edilmiş və qa­lan hissənin ödənilməsi istiqamə­tində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 140-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşakar edilərək 440,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 26,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən şəbəkənin SİP-ləşdirilməsi, «smart-kart» tipli sayğacların quraşdırılması müəssisə üzrə elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənilməsidə və enerji təchizatının daha da yaxşılaşmasında ciddi irəliləyişlərə səbəb olub. «Smart-kart» tipli say­ğacların quraşdırıldığı ərazilərdə ötürücü və paylayıcı avadanlıqların ifrat yüklənmə halları minimum səviyyəyə düşmüşdür. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, istehlakçılar yeni sayğacların quraşdırılmasını razılıq hissi ilə qarşılayırlar.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin I rübü ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 71,2 milyon kilovatsaata yaxın,  o cümlədən daimi əhali qrupu tərəfindən isə 46,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 2,5 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4.5 milyon kilovatsaata yaxın azalmışdır.  Onu da qeyd edək ki, cari ilin mart ayında müəssisə üzrə 25,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 14.2 faiz artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 14,8 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki,  enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

THE CONSUMERS ARE AGREE WITH SERVICE
Carried out measures give its positive results in energy  economy of "Sabirabad Electric Network" (EN) during last period. The region consumers are supplied with quality and stabile electric energy.
According to the information given by "Sabirabad Electric Network" to the Press – release of "Azerenergy" JSC, stability of power distribution networks in order to further strengthen the reliability of reconstruction work ¬ conducted successfully continued in the first quarter of this year . Thus, belonging to the enterprise from kV II-III 10 , "Sheher" , "RTS", "Kovlar" etc. "Etjeler", "Hashimkhanli"  by 6 kV TL part of more than 6 km has been renovated . Kurkandi, Khalfali, Shahriyar and several other villages as well as in urban areas Sabirabad 0,4 kV with respect to maintenance and repair of about 8 km.
Note that dry grass is cleared of all substations and transformer substations , transformer oil , normalized equipment locations, oil leakage was prevented oil level. Renovated over 50 different power transformer connected to the network . In addition to these traces of green mass of purified air lines, cables and stands tightened. The source said that from her, too, to improve the supply of electricity consumers accepted.
It should be noted that in those cases where the electricity meter are found in the network. Thus, the area service company in the first quarter of this year, 530 violations were found during the raids were undertaken   1 million  501100 kWh sharp 90,1 manat use value of the pa ¬ was stronger. As a result of activities undertaken in 80 percent of the tariffs   voice was canceled and legislation regarding the payment of the sum is carried out and appropriate measures to facilitate. By the way, during a raid in March this year , consumers in more than 140 violations 440,3 and 26.4 kWh of electricity was restored allowed value.
Incidentally, SIL,  smart cards  type meters paying of  electricity company and did not cause serious progress in improving energy supply. Type  smart cards  including transmission and distribution equipment installed  extreme cases loading fell to a minimum . It should be noted that the new meters are satisfied consumers.
The source also said that the area of services in the first quarter of this year, 71,2 million  kWh, as well as the permanent population was 46.6 million kWh of electricity consumed. As a result of it, compared to the same period last year to 2.5 million kWh of consumption , payment shall be increased by 10 percent. By the way, for the population in 2013 to 4.5 million kWh consumption fell compared with the same period. It should be noted that in March of this year to 25.2 million kilowatt-hours of electricity used in the enterprise. Consumption compared with the corresponding period last year, more than 1.3 million kWh. Payment in comparison  with the same period last year increased by 14.2 percent. In particular, the consumption of the population of 1.3 million kWh, compared to the same period last year, a decrease of 14.8 million kWh. Finally, it should be noted that the work done to ensure a sustainable energy continues.