“Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndən (YGEŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Sumqayıt şəhərinin təxminən yarıdan çox hissəsinin elektrik enerjisi ilə təmin olunmasında xüsusi yeri olan “Sumqayıt-2” yarımstansiyasında 10 kV-lik hissədəki yağ açarlarının 7 ədədi “Sumqayıt Tex­nologiyaları Parkı”nda (STP) istehsal olunmuş müasir vakuum açarları ilə dəyişdirilib. Hazırda  açarların daha 12 ədədinin dəyişdirilməsi prosesi gedir. Qa­lan az hissənin ilin sonuna kimi yeniləşdirilməsi nəzərdə tutulur.  Bun­dan başqa, orada 10 kV-lik yeni qapalı paylayıcı quruluşun layihələndirilməsinə başlanıb.
“Kimyaçılar” yarımstansiyasında da vakuum açarları yenilənmişdir. Bu il 35 kV-lik hissədə eleqaz açarların quraşdırılması nəzərdə tutulub. 110 kV-lik tərəfdə isə layihə əsasında iki bölmə yaradılmalı, eleqaz açarları quraşdırılmalı və 35/10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluş yaradılmalıdır.
Akkumulyator batareyalarının dəyişdirilərək yenilərinin quraşdırılması da prioritet istiqamətlərdəndir. Bu işlərin cari ildə “Xəzri”, “Sulfanol” və “Sənaye qovşağı” yarımstansiyalarında icrası planlaşdırılır. Hazırda 110/35/6 kV-lik “Sul­fanol” yarımstansiyasının yenidən qurulması ilə bağlı layihənin hazırlanması işlərinə başlanıb.
Müsahibimiz 110/35/10 kV-lik “Xırdalan” yarımstansiyasının ti­kintisi ilə əlaqədar da yeni layihə hazırlandığını bildirdi. Bu obyektin mövcud 220 kV-lik “Xırdalan” yarımstansiyasından Xırdalan şə­hərinə bir qədər yaxın ərazidə ti­kilməsi planlaşdırılıb. Layihənin re­allaşdırılması mövcud yarımstansiyanın yükünü azaltmaqla yanaşı, eyni zamanda tələbatçılara ötürülən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin daha da yüksəlməsinə əhəmiyyətli təsirini göstərəcək.

According to the information given by “Sumgait High Voltage Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, Approximately half of the city of Sumgait in a very special place with electricity, which is part of the "Baku -2 " substation oil circulation section 7 numerical “Sumgait Technology Park " in (STP) 10 kV vacuum circuit breakers has been done . Currently, more than 12 keys are in the process of changing . Least until the end of the section is intended to update . From In addition, there is a new design of 10 kV distribution system was closed.
"Chemists" vacuum circuit breakers in the substation has been updated. This year's installment 35 kV circuit breakers should be installed. 110 kV side of the project will be based on two sections , circuit breakers are installed and must be installed 35/10 kV distribution structure .
Changing priorities to install new batteries. In this work, " Hilton ", " Sulfanol " and " Senaye Govshaghi " substation planned execution. In the preparatory work 110/35/6 kV " Sulfanol" The project started on the reconstruction of the substation.
Interview 110/35/10 kV "Riga" construction substation in connection with the preparation of a new project. Existing 220 kV facilities "Riga" Riga teeing contraction conditions expected in a close part. Realized burden of the existing substation at the same time, consumers will have a significant impact on improving the quality of electricity passed .