SƏNGƏÇAL YARIMSTANSİYASININ GÜCÜ ARTMIŞDIR
Tələbatçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Abşeron yarımadasının, o cümlədən paytaxt­ətrafı ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatında mühüm rolu olan “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə də (REŞ) bu istiqamətdə tədbirlər görülməkdədir. Tərkibində Bakı və Abşeron şəbəkə sahələrini birləşdirən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan enerji obyektlərində son üç ay ərzində icra edilmiş, eyni zamanda icrasına start verilmiş tədbirlər ötürücü şəbəkənin dayanıqlığının təmin olunmasına xidmət edir.
Mənbənin bildirildiyinə görə, 220 kV-lik “Şəngəçal” yarımstansiyasının gücünün artırılması, buradan qidalanan tələbatçıların daha keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz olunması üçün məqsəd­yönlü tədbirlər icra olunmuşdur. Belə ki, 1 saylı 125 MVA avtotrasformator yeni 200 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Hazırda açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsasında 220 kV-lik APQ-də  yenidənqurma işləri davam etdirilir.  Eyni zamanda, Bakı şəhərinin mərkəzi hissəsinin enerji təchizatının dayanıqlığının  daha da möhkəmləndiril­mə­si məqsədilə 220 kV-lik “Müş­fiq” yarımstansiyasında 110 kV-lik APQ-də xətt ayrıcıları yenisi ilə əvəz olunmuşdur. Idarəetmə məntəqəsində isə idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəz olunması işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı 220 kV-lik “Nizami” yarımstansiyasında 110 kV-lik QPQ-də yağ açarları eleqaz açarlarla əvəz edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə  “8-ci km” yarımstansiyasında 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun “QPQ) tikintisinə başlanmış, eyni zamanda 31,5 MVA transformatorun 10 kV tərəfində reaktor quraşdırılmışdır. 220 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasında isə 110 kV-lik kabel xətlərinin tikintisi davam etdirilir.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlərin siyahısına 220 kV-lik “Xırdalan”, “Səngəçal”, “Hövsan” və digər, 110 kV-lik “Əhmədli”, “Suraxanı” yarımstansiyalarında aparılan yenidənqurma və təmir işləri də daxildir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində təmir qrafikinə uyğun əsaslı və cari təmir işləri keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda 110 kV-lik I “Zığ” hava xəttinin (HX) yenidənqurulması davam etdirilir. Eyni zamanda 500 kV-lik II Abşeron”, 330 kV-lik I və VIII “Abşeron”, IV “Şirvan” HX-lərində yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Elektrik verilişi xətlərinin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıq­ların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənib. Eyni zamanda, mü­hafizə avadanlıqları və ölçü cihazları təftiş edildikdən sonra aşkarlanan qüsurlar aradan qaldırılıb. Eləcə də bütün yarımstansiyalar ilkin yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunub, yeni istismara verilən bütün transformatorlara avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu qu­raşdırılıb.

POWER OF SANGACHAL S/S WAS INCREASED
Consumers are more stable and reliable supply of electricity for remedial actions are taken. Absheron Peninsula, the surrounding areas , including the capital , an important role in electricity supply in "Absheron regional electric networks" also ( REN ) measures are taken in this direction. Connection area on the corporate network in Baku and Absheron. According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, three months have been performed at the same time began to implement measures to ensure the stability of the transmission network.
As the source informed, 220 kV "Sangachal" increase the power substation, feeding the electricity supply more high-quality measures have been taken to pro. Thus, the new number 1125 MW to 200 MW with one auto transformer replaced. Currently, the switch yard (S/S) reconstruction is underway. According to the source, KW "Absheron" 220 kV substation project based on the reconstruction work continues 500 yard. At the same time, strengthen the stability of power supply the central part of the profile for 220 kV " ICC digits" 110 kV yard line on disconnectors were replaced with new ones. Governing boards of management at work continues to be replaced by new ones. Along with all the 220 kV " Nizami " with 110 kV circuit breakers , oil circuit breakers were replaced in the switch yard.
Incidentally, the "8 th km" 10 kV distribution system " switch yard began construction of 10 kV 31.5 MVA installed in the reactor. 220 kV " Zabrat " substation and 110 kV are under construction .
Please note that the list of activities carried out in the 220 kV "Riga ", "Sangachal", "Hovsan", and another 110 kV " Ahmedli ", " Surahani " substation includes the reconstruction and repair work. It should be noted that, in accordance with the repair work in the company's quality of repairs carried out. At 110 kV I " Zig " Air Line (TL) reconstruction is underway. At the same time , 500 kV II « Absheron" , 330 kV and I VIII " Absheron " IV " Shirvan " TL Reconstruction and repair work is underway .
Finally, it should be noted that, as in other locations where particular attention is paid to fire safety. Zone lines and substations protection field of dry grass , oil , dirty oil capacity coverage cleaned equipment. At the same time , equipment and measuring devices are defective memory discovered after an inspection has been eliminated. Equipped with basic fire-fighting equipment , as well as all the substations , transformers, automatic fire extinguisher that all swans new operation was implemented.