YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ VƏ REYDLƏR DAVAM EDİR
“Enerjisistemin bütün müəssisələri kimi bizim müəssisənin də balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində (TM), elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma işləri mütəmadi olaraq davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri, yanğından mühafizə sistemlərində avtomatik qurğuların quraşdırılması işləri də günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir”. Bu barədə “Qəbələ Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda qeyd edilir və bildirilir ki, son üç ayı ərzində 10 kV-lik I-III “Şəhər”, “Zarağan” və digər bu qəbildən olan EVX-lərin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə müxtəlif təyinatlı işlər həyata keçirilmiş, o cümlədən 5 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir. Bundan əlavə sözügedən dövrdə Bum, Nic qəsəbələrində, Mıxlıqovaq və digər bir neçə kənddə 0,4 kV-lik xətlərdə aparılan yenidənqurma və təmir işləri çərçıvəsində həmin bu xətlərin 2 kilometrdən artıq hissəsi təmir olunmuşdur.  Qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 3 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçieilmişdir.
“Bu günə kimi yerinə yetirilən məqsədyönlü tədbirlərə baxmayaraq, bir çox istehlakçılar enerji israfçılığına yol verir və sonda sayğac sxeminə müdaxilələr edərək enerjidən qeyri qanuni istifadə edirlər. Qayda pozuntularının müəyyən edilməsi, onların qarşısının alınması istiqamətində mütəmadi reydlər keçirilir, bu istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür və bundan sonra da görüləcəkdir”, – deyən mənbə aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə görülmüş tədbirlərdən də danışdı.  Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 29 qayda pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 65,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 47 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 2 ayı ərzində  burada 35 qayda pozuntusu aşkar edilərək 88,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 88 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. Qayda pozuntularının xarakterindən və istehlakçı qrupu üzrə təsnifatından söz açan mənbə elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini və ən çox qayda pozuntusunun  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edildiyini bildirdi.
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək onu da qeyd etdi ki, cari ilin 2 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 18,7 milyon kilovatsaata, o cümlədən fevral ayında isə 8,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrünün göstəriciləri ilə müqayisədə cari ilin 2 ayı ərzində istehlak 4 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 35 faizə yaxın olmuşdur.  O cümlədən, fevral ayında isə istehlak 1,5 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 56 faiz artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 2 ayında daimi əhali istehlakçıları üzrə 7,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmidir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 520 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, fevral ayında isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 479 min kilovatsaat azalaraq 3,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 15 faizə yaxın olmuşdur.

RECONSTRUCTION AND SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
As  all businesses included in the transformer stations Enterprise (TM), the reconstruction of power lines on a regular basis. Measures of fire safety, fire protection systems, automatic operation can be changed in accordance with the requirements of the day. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, stated in the past three months, 10 kV I-III, "Sheher", "Zaraghan" and the like in order to further strengthen the stability of TL studies conducted for different purposes , including a 5 km line was restored. In addition, during the period, Nic settlements, as well as several other villages Mikhligovag 0,4 kV in conjunction with the reconstruction and repair work for more than 2 km of these lines have been restored. It should be noted that the balance belonging to 3 different types of repairs were performed on TM.
"Targeted activities undertaken so far, despite squandering a lot of energy to consumers and ultimately illegal use of electric power circuits interfere. Determining violations are carried out regularly to prevent it in the future, consumers will be more stringent measures " - measures adopted for the violations, the source said. According to the source, in February this year, 29 violations were found during the raids were made accordingly. As a result , 65.5 and 3.9 kW electric power was restored allowed value . In the report , 47 percent of this amount was repaid . It should be noted that during the current year and 2 months and 35 violations 88,9 5.3 kWh of electricity was restored allowed value . Actions carried out during the reporting period, 88 percent of this sum was repaid , and appropriate action will be taken to pay the remaining amount. Speaking about the nature and classification of violations of consumer groups through the use of an external power source is still dominated by state rules consumers (population ) group has been found.
Source of electrical energy in the area of ​​payment situation also noted that it is normal within 2 months of the current year the total consumption of 18,7 million kWh , kWh , including 8.9 million in February. As a result, in the current year compared to the same period last year , 2 months , 4 million kWh consumption increased , the absolute increase was 35 percent. In particular , consumption by 1.5 million kWh in February , paying 56 percent. Payments increased by 7 percent. Also in February, the consumption of 479 kWh, compared to the same period last year , a decrease of 3.3 million kWh. The absolute increase was 15 percent.