XAÇMAZ EŞ: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ UĞURLA DAVAM ETDİRİLİR
“İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problərin qarşısının alınması məqsədilə transfomator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində (EVX) yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdəndir”, – deyən “Xaçmaz Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) məsul işçisi bildirdi ki, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı ümumi uzunluğu 1,4 min kilometrdən artıq olan 10 və 0,4 KV-lik EVX və ümumi gücü 100,2 MVA-dan artıq olan 590-a yaxın balans və qeyri balans TM və KTM-lər vasitəsilə təmin olunur.
Sözügedən EŞ-dən son üç ay ərzində müəssisə üzrə görülmüş yenidənqurma və təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Əhmədoba”, “RTS”, “Pivəzavod” və digər bir neçə EVX-də həyata keçirilmiş yenidənquirma və təmir işləri çərçivəsində həmin bu xətlərin 36 kilometrdən artıq hissəsi yeni naqillə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 70-ə yaxın dayaq da dəyişdirilmişdir. Qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik şəbəkələrdə də həyata keçirilmiş yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 3,5 kilometr uzunluğunda SİP kabel xətti çəkilmiş, 5,5 km-ə yaxın naqil yenisi ilə əvəz edilmiş və 45-ə yaxın dayaq dəyişdirilmişdir. Yeri gəlmişkən, həmin bu dövrdə 10 və 0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəisndə naqillərin qabaritinin bərpası, trassanın yaşıl kütlədən təmizlənməsi, dayaqların düzləndirilməsi də görülmüş işlər siyahısındadır. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, elektrik enerjisindən səmərəli istifadə edilməsi, itkilərin azaldılması məqsədilə sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində bir KTM istismara verilmiş və Mürşüdoba kəndində gücü 160 KVA olan transformator 250 kVA-lıqla əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 60-a yaxın transformator məntəqəsində də əsaslı və carı təmir işləri aparılmışdır.
“Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərinə, sayğac uçot komplektləri xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmasına baxmayaraq sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar var. Həmin bu istehlakçılar tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür”, – deyən mənbə keçirilmiş reydlər barəsində də məlumat vermişdir. Onun bildirdiyinə görə, cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 48 istehlakçının (bunun 39-u məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac ucot komplektində pozuntu faktı aşkar edilərək 102,6 min kilovatsaatdan artıq (bunun 58,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 6,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində isə 105-dən (bunun 86-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) çox qayda pozuntusu aşkar edilmişdir. Nəticədə 407,3 min kilovatsaatdan artıq (bunun 251,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 24,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənilməsi təmin edimiş, qalıq hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən daxil olan digər bir məluma görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin fevral ayında 8,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 7,6 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 646 min kilovatsaatdan çox, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə istehlak 112 min kilovatsaata yaxın artmışdır. Eyni zamanda ümumi ödəniş ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 28,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 539 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 182 min kilovatsaata yaxın azalaraq 17,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

"Quality and stable power supply to consumers, in order to prevent future problems transformer substations, transmission line (TL) Overhaul and repair work, the most important challenges facing the loss reduction," - said "Xachmaz Electric Network" (EN) The responsible person said that the power distribution network with more than 10 thousand kilometers in length and from 0,4 to 1,4 kV and a total capacity of 100,2 MW, which is more than about 590 balance and the balance is provided by TP and CTP.
According to the information give by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to 10 kV “Ahmedoba”, “RTS”, “Pivəzavod" and several other reconstructions and repair work carried out within the framework of TL 36 km of these lines have been replaced with new wires . At the same time changed to 70 stands. Notice belonging upgrade of 0.4 kV and the various types of repairs carried out within a 3.5- kilometer cable was installed SIP, 5,5 km, and 45 were replaced by new cable changed in the stands. Incidentally , this time is set to 10 and cables 0 4 kV parts regeneration Clearance, traces of green mass cleaning, sorting on the list of works carried out . According to the source , to ensure the effective use of energy, in order to reduce losses in the territory of enterprise service and was commissioned kVA 250 kVA power village Murshudoba KTM 160 has been replaced by one . at the same time, almost 60 transformer stations in capital and maintenance repair.
"Works on the reconstruction and created special boxes for the scheme meter peaceful place , despite the intervention of user settings . This time it was discovered by consumers and more stringent measures have been taken against them," - said the source reported raids. According to him, during a raid in February this year , 48 consumers ( 39 consumers (population ) belong to a group of consumers) violations were discovered more than 102 600 ( 58 700 kWh of consumers (population) belong to a group of consumers), 6,2 000 manat use value of the loss of electricity was restored.
It should be noted that during the two months of this year , from 105 (about 86 percent of consumers ( population) belong to a group of consumers) have been found in violation . As a result , more than 407, 300 ( 251,900 kWh of consumers ( population) belong to a group of consumers) lost 24,4 allowed electricity was restored value . The report provides targeted measures to ensure that the amount the State Statistics Committee, appropriate measures will be taken to the payment of the remainder of the half.
According to one informed source , in February this year to 8.9 million kWh of electricity was used, it refers to a group of consumers in the resident population of 7.6 million kWh. As a result , compared with the same period in 2013 , total consumption over 646 kWh, 112 kWh consumed constant private consumer group increases. At the same time , the total cost over the same period last year increased by 3 percent . It should be noted that the area service company within two months of the year, was used for a total of 28.4 million kWh of electricity , which is more than 539 thousand compared to the same period last year. In particular, the constant private consumer group consumed 182 kWh, compared to the same period last year, a decrease of 17.7 million kWh.